Hétfőn Brüsszelben próbálják rendezni a kelet-ukrajnai gázvitát
Az orosz energiaügyi miniszter elfogadta az Európai Bizottság javaslatát arról, hogy az ukrán energiaügyi miniszterrel közösen tárgyaljanak hétfőn Brüsszelben, és keressenek megoldást a délkelet-ukrajnai területek gázellátásának ügyében. Az ukrán szakminiszter még nem válaszolt péntek reggelig.
Alekszandr Novak jelezte: "Fennáll annak a valószínűsége, hogy Oroszország leállítja a gázexportot Ukrajnának, ha a hétfői háromoldalú megbeszélések megkezdéséig Kijev nem utalja át előre a márciusi gázszállítások ellenértékét".
Röviddel később az orosz energiaügyi miniszter azt mondta, hogy "értesüléseink szerint Kijev átutalt 15 millió dollárt a Gazprom orosz gázipari cég számlájára márciusi gázszállításra, de ez az összeg jelenleg (magyar idő szerint 7.30 óra körül) még nem érkezett meg”.
Az orosz Gazprom múlt héten elkezdett napi 12 millió köbméter gázt szállítani közvetlenül az úgynevezett donyecki és luhanszki köztársaságokba, miután Kijev leállította a szakadárok ellenőrzése alatt álló területek gázellátását a vezetékek megrongálódására hivatkozva.
Moszkva szerint ezek a szállítások a Gazprom és a Naftohaz ukrán állami gázvállalat októberi szerződésének keretébe illeszkednek, tehát Kijevnek ki kell fizetnie ezt is. A Naftohaz erre nem hajlandó, amit azzal magyarázott, hogy nem tudja ellenőrizni sem a leszállított gáz mennyiségét, sem felhasználásának módját.
A Naftohaz a hét elején azzal vádolta meg a Gazpromot, hogy múlt héten nem szállította le az előre kifizetett földgázt teljes egészében. Az orosz vállalat válaszában közölte, hogy a 219 millió köbméter földgázt két nap alatt leszállítják. Ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy ha Kijev a továbbiakban nem fizet, "két nap múlva gázt sem kap... ami komolyan veszélyeztetheti a gáztovábbítást Európába".
Maros Sefkovic, az EU energiaügyi biztosának március 2-ára szóló brüsszeli meghívóját a háromoldalú tanácskozásra csütörtökön hozták nyilvánosságra.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.