Gazdaság hvg.hu 2015. február. 19. 12:49

Na mire kattantak rá megint Matolcsyék? Persze, hogy erre: 人民幣

Ahol Matolcsy megjelenik, ott szárba szökkennek a keleti ügyek: a jegybankunk jüanprogramot indít a kínai újév első napján. A jüant a Kínai Jegybanktól kapjuk hozzá. Jön a budapesti jüankezdeményezés, és a devizatartalékunkat jüanra is válthatnánk. Legalábbis mintha kacérkodnánk vele.

Az MNB jüanprogramot indít a kínai újév első napjával. A hivatalos neve még izgalmasabb: ez a Jegybanki Renminbi Program (JRP), amihez a Kínai Jegybankkal kötött devizacserével lesz jüanja az MNB-nek. A renminbi a kínai deviza, a jüan hivatalos alapegysége. A jegybankban láthatóan komolyan ráálltak a témára, az elmúlt napokban két jüannal foglalkozó tanulmányt is feldobtak az MNB honlapjára.

Végül is ez a keleti nyitás jegybanki hangszerelésben, és nem tudunk szabadulni az ötlettől, hogy ehhez kell, hogy legyen valami halvány köze, hogy Matolcsy György a jegybankelnök. Amikor még nemzetgazdasági miniszter volt, a minisztériumában elképesztő burjánzásnak indultak a keleti ügyekkel foglalkozó osztályok. Összesen 20 ilyen volt, például olyanok mint a Keleti Költségvetési Ügyek Osztály, Keleti Jogterületek Osztálya, Keleti Koordinációs Ügyek Osztály, vagy éppen Keleti Foglalkoztatás-stratégiai Osztály. De a burjánzás csak papíron volt, az állomány nem tudta átültetni a gyakorlatba az innovatív szóösszetételeket.   

Jön a Budapesti Renminbi Kezdeményezés!

Visszatérve a jegybank jüanprogramjára, Kína arra törekszik, hogy növelje a devizája nemzetközi elszámolásokban betöltött súlyát, erre próbál rácsatlakozni a magyar jegybank. A közlemény alapján a programban azzal az ötlettel is kacérkodik, hogy a devizatartalék egy részét is jüanban tartsa, legalábbis idén megvizsgálja "a jüan devizatartalék portfólió" lehetőségét.

Matolcsy György a kínai jegybank képviselőjével 2013-ban. Akkor állapodtak meg arról, hogy 1,6 milliárd dollár értékben devizát cserélnek, ez most nagyjából 440 milliárd forintnak felel meg.
MNB

Emellett olyan jegybanki jüan likviditási eszközről is gondolkodnak, amellyel kezelhetnék a piaci zavarokat, illetve jüan elszámolásforgalmi rendszert építenének. Ez a jegybank szerint elősegítheti a jüan nemzetközi súlyának növekedéséből fakadó előnyök kihasználását, és Budapest regionális szerepéből fakadóan határon átnyúló piaci aktivitást és jövedelmet generálhat Magyarország és a régió számára.

Matolcsyék a jüanprogram mellett idén elindítják a „Budapesti Renminbi Kezdeményezést” is. A kezdeményezés célja Magyarország befektetési palettájának és finanszírozási forrásainak bővítése. Az MNB fontos célja a programmal a pénz-, deviza- és tőkepiaci infrastruktúrák megteremtése, az elszámolásrendszer fejlesztése, a kínai tőkepiaci engedélyekről történő tárgyalások megkezdése a renminbi elszámolásokhoz kapcsolódó pénzügyi, vállalati és kormányzati szereplők bevonásával.

Az MNB arról az oldalról is megmagyarázza a jüanprogramot, hogy Kína ma már az Európai Unió egyik legfontosabb külkereskedelmi partnere. Magyarországnak a jegybank szerint kitüntetett szerepe van a régiós kínai kapcsolatok tekintetében: a Magyar Nemzeti Bank Kelet-közép Európa ezidáig egyetlen jegybankjaként kötött devizacsere-megállapodást a Kínai Jegybankkal, Magyarországon működik az egyetlen kínai kereskedelmi bank, valamint Magyarország vált az elmúlt években a kínai működőtőke-beáramlás és népességvándorlás egyik legfontosabb régiós célországává.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?