A Századvég kutatási igazgatója a Financial Times-on magyarázta a magyar külpolitikát. Mint Orbán Balázs kifejtette, Magyarország jól vizsgázott lojalitásból, amikor ellenérzései dacára megszavazta az Oroszország elleni szankciókat. A szerző mindenkit megnyugtatott: Putyin látogatása teljes egészében Magyarország gázbiztonságáról szól, az idén lejáró, Magyarország számára előnytelen szerződést kell újratárgyalni az orosz elnökkel.
Orbán Balázs, a Századvég kutatási igazgatója a Financial Times-on közzétett vendégposztban avatta be hétfőn az olvasókat az Orbán-kormány külpolitikai megfontolásaiba. A Magyarország Oroszország és az EU között próbál egyensúlyozni című írásban kifejtette, hogy Angela Merkel német kancellár két héttel ezelőtti és Vlagyimir Putyin orosz elnök holnapi látogatása, valamint Orbán Viktor vizitje Petro Porosenko ukrán elnöknél egyaránt fontos diplomáciai események az Ukrajnával szomszédos országnak.
Orbánnak nincs jó sajtója a nyugati országokban. A Századvég szerzője szerint a magyarok "acélos" miniszterelnöke a 2010-es választási győzelme óta határozottan képviseli nemzete érdekeit, és elszántsága súlyos érdekeket sért az EU-ban és az Egyesült Államokban is.
Orbán Balázs szerint a külföldről érkező "hajthatatlan" kritika lehetetlenné teszi, hogy reálisan értékeljék a magyar külpolitika erőfeszítéseit.
Angela Merkel látogatása ugyanakkor megmutatta, hogy Németország osztja Magyarország geopolitikai nézeteit. Ahogy Orbán Viktor többször is megfogalmazta, Magyarország katonai, biztonsági megfontolásait a NATO-tagsága határozza meg, miközben abban is nagyon érdekeltek vagyunk, hogy Ukrajnában hallgassanak el a fegyverek.
Magyarország meggyőződése, hogy Oroszország fegyveres beavatkozását meg kell akadályozni, de Moszkvát nem lehet erre sem fegyverrel, sem nemzetközi elszigeteléssel kényszeríteni. Az se véletlen, hogy Budapesten Orbánnal együtt Merkel is kijelentette, hogy nem szállítanak fegyvert Ukrajnába - írta a Századvég szakértője.
Bár több EU-tagállam geopolitikai helyzete merőben más, mint hazánké, Orbán Balázs szerint Szlovákia és Finnország is szoros gazdasági kötelékben van Oroszországgal. A vendégposzt magyar szerzője ezért arra hívta fel az EU és az Egyesült Államok figyelmét, hogy Oroszországot illetően nem Magyarország az egyetlen "pragmatikus" álláspontot képviselő állam.
Partnernek, nem ellenségnek tekintjük Oroszországot
A magyar és az orosz vezetők között pedig nincs "bizalmas" viszony - tette hozzá Orbán Balázs. A magyar középjobb hagyományosan Németország felé fordul, a Putyin-látogatásra időzített szimpátiatüntetést sem a fideszesek, hanem a szélsőjobb szervezi.
Igen - ismerte el a Századvég elemzője - a magyar külpolitika partnernek, egész pontosan egyenrangú félnek tekinti Oroszországot, nem pedig ellenségnek. Magyarország szerint az orosz gazdaság fenyegetése, ami Putyint is gyengíti, csak a háborús retorika megerősödésének kedvez Oroszországban. Ebben a veszélyes helyzetben pedig nem a résztvevők további elkülönítése a követendő út, hanem a párbeszéd erősítése.
Orbán Balázs írt arról is, hogy az Oroszország elleni gazdasági szankciók Magyarország szerint egész Európa versenyképességét gyengítik. Annak ellenére, hogy ez a véleménye, az Orbán-kormány jól vizsgázott lojalitásból, amikor az összes szankciót megszavazta - írta.
A Századvég elemzője szóba hozta az Ukrajnában élő kisebbségi magyarok ügyét is, akiknek a biztonsága elsődleges kérdés Magyarország számára. De abszurdak azok az állítások, amelyek szerint Magyarország területeket követelne vissza keleti szomszédjától.
Putyinnal az idén lejáró szerződést tárgyalja újra Orbán
Orbán Balázs végezetül megnyugtatott mindenkit, hogy Putyin látogatása teljes egészében a gázellátás biztonságáról szól Budapest számára. Oroszország szolgáltatja a magyar gázfelhasználás 60 százalékát, így létfontosságú partner számunkra. A gázcsapok 2009-es elzárásakor "a magyarok elhatározták", hogy ilyen többé nem fordulhat elő. Az orosz gáz fontosságát az EU-ban senki nem tagadja, nincs szó tehát arról, hogy bárki is le akarna számolni ezzel a függőséggel.
Magyarország is az energiaforrások diverzifikációja mellett áll ki: ennek érdekében építettek ki vezetéket Szlovákia irányába, és ezért vette meg magyar állam a gázkereskedelmet a német E.Ontól - érvelt Orbán Balázs. Így a magyar kormány, és nem egy német cég tárgyalja újra Oroszországgal az idén lejáró gázszolgáltatási szerződést. A jelenleg érvényes szerződés nem előnyös Magyarország számára, mivel Oroszország a piaci árnál drágábban szolgáltat, és olyan energiahordozóért is beszedi a pénzt, amelyet a magyar fél még fel sem használt.
Hát ezért létfontosságú Magyarországnak egy új, kedvező gázüzlet Putyinnal, és ezért adják meg Budapesten a kellő tiszteletet az orosz elnöknek - írta Orbán Balázs.
A magyar-német és a magyar-orosz gazdasági kapcsolatok egyaránt fontosak, ezért kell Orbán Viktornak bölcsen, ugyanakkor gyakorlatiasan viszonyulnia a két ország vezetőihez.
Magyarországnak tehát - szólt Orbán Balázs Tennessee Williams-szel - úgy kell viselkednie, mint egy alkalmazkodó macskának, amely részt vesz az "európai forró bádogtető" hűtésében.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.