Gigabírságot kapott Kínában egy amerikai mobiltelefonchip-gyártó
Kína történelmének eddigi legnagyobb összegű, csaknem egymilliárd dolláros bírságát szabták ki az amerikai mobiltelefonchip-gyártóra, a Qualcommra, versenyellenes üzletpolitikája miatt – számolt be a kínai média szerdán a Nemzeti Fejlesztési- és Reformbizottság keddi döntéséről.
A San Diegó-i székhelyű óriáscéggel szembeni trösztellenes eljárást 2013 novemberében indították azért, hogy hagyjon fel "monopolisztikus gyakorlatával, megvédjék a piac tisztaságát és a fogyasztók érdekeit" – fogalmaztak a bizottsági közleményben.
Az elhúzódó vizsgálat végén megállapították, hogy a Qualcomm visszaélt piaci dominanciájával, chipjeinek licencelése során kínai vevőit hátrányosan megkülönböztető díjakkal terhelte, illetve olyan licencért is díjat számolt fel, amire a fogyasztónak nem volt szüksége.
"A Qualcomm gyakorlata akadályozta az innovációt és a technológiai fejlesztést, károsította a fogyasztók jogait és érdekeit, megsértette a kínai monopóliumellenes törvényeket" – állapították meg.
A büntetést a vállalat 2013-as bevételének 8 százalékában állapították meg, ami 975 millió dollárnak (265,7 milliárd forint) felel meg. Az állami hatóság elvileg a bevétel 10 százalékáig terjedő bírságot is kiszabhat.
Az amerikai vállalat elfogadta a döntést, és megígérték: változtatnak a licencelési gyakorlatukon. Kínai közlés szerint a Qualcomm folytatni kívánja beruházásait Kínában.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.