Magyarázkodó közleményt adott ki az Állami Számvevőszék, miután múlt héten léket ütött az elmúltnyolcévezésen: közvetve megdicsérte a szocialista kormányokat, és a megszorítás gyanújába keverte az Orbán-kormányt.
Szokatlan lépésre szánta rá magát az Állami Számvevőszék (ÁSZ): magyarázkodó közleményt adott ki egy egy héttel ezelőtti jelentéshez, amellyel végveszélybe sodorta az elmúltnyolcévezés fideszes doktrínáját. Az ÁSZ múlt héten kiadott közleményében arról írt, hogy „a 2007 és 2013 között hozott intézkedések növekvő mértékben járultak hozzá a költségvetési egyensúly javításához”.
Ez a megállapítás olyan éles kontrasztban áll a 2010–2014 közötti Orbán-kormány szocialista kormányokról tett állításaival, hogy percekig nem hittük el, amikor elolvastuk. A kormány az elmúltnyolcévezéssel azt kommunikálta, hogy lényegében minden, ami a 2002 és 2010 közötti szocialista kormányok alatt történt, megszorítás volt, és a szakadék szélére sodorta az országot. Az ÁSZ első közleményéből viszont az átlagembernek az a zavaró képzete támadhat, hogy a szocialisták idején is lehetett költségvetési egyenlegjavulás, és az Orbán-kormány idején is lehetett megszorítás.
Az ÁSZ ma kiadott közleménye igyekszik helyretenni a dolgot: kiemeli a költségvetés 2006-os megrendülését és a hiány elszállását, majd egy nagy ugrással a büdzsé helyreállását 2011-ben, az Orbán-kormány idején.
Az újabb közlemény már egy árnyalattal finomabban azt írja, hogy 2007-től a kormányok „számos olyan intézkedést hoztak, amelyeknek kifejezett célja a költségvetési egyensúly javítása volt”. De rögvest megjegyzi, hogy ezzel nem a megszorításokra céloz a számvevőszék, amelyek során „az állam a lakosság különböző járandóságait csökkenti (például megvonja a 13. havi nyugdíjat, vagy eltörli a közszférában dolgozók 13. havi fizetését)”. Az ÁSZ most hangsúlyozza, hogy a kifejezetten megszorító jellegű intézkedéseket nem vonta be az ellenőrzés körébe, inkább a különadók kivetésével, a tartalékképzéssel, és az évközi zárolások elrendelésével foglalkozott.
Az ÁSZ szerint az utóbbiakat nézve állapítható meg, hogy „a 2007 és 2013 között meghozott egyensúlyjavító intézkedések egyre növekvő mértékben járultak hozzá a költségvetési egyensúly megteremtéséhez és fenntartásához”.
Megdorgálta őket a kormány?
Megkérdeztük az ÁSZ-t, hogy azért adott ki újabb közleményt, mert az előző közlemény politikai üzenete nincs összhangban a második és a jelenlegi Orbán-kormány politikai kommunikációjával? Netalán: az ÁSZ azért próbálja most árnyalni a korábbi kommunikációját, mert a kormányzat megdorgálta érte?
Az ÁSZ azt válaszolta, jelentése az elmúlt napokban széles körben megjelent a sajtóban, illetve a politikai közbeszédben, de egyes megnyilatkozások, minden szakmai alapot nélkülöző politikai vélemények nem álltak összhangban az ellenőrzés tényeken alapuló megállapításaival, azokból politikai célzatú hibás következtetéseket vontak le, sőt előfordult, hogy az Állami Számvevőszéknek tulajdonítottak a jelentés megállapításaiból nem következő valótlan állításokat. Mindezek miatt volt szükséges a tájékoztató közlemény kiadása, amely teljes mértékben összhangban van az ÁSZ korábbi kommunikációjával.
Emellett felhívták a figyelmünket arra is, hogy az Állami Számvevőszék mint az Országgyűlés legfőbb pénzügyi-gazdasági ellenőrző szerve, a demokratikus intézményrendszer független alapintézménye, amely kizárólag a törvényeknek alárendelve látja el feladatait.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.