Kemény feltételeknek kell eleget tennie a magyar kormánynak a hétfőn bejelentett banki csomag megvalósításához. Hétfőn hatályba lépett az a megállapodás, amelyet Orbán Viktor miniszterelnök, Suma Chakrabarti EBRD-elnök és Andreas Treichl, az Erste Group Bank AG vezérigazgatója írt alá Budapesten a magyar bankszektor hatékonyságának növeléséhez. A kormany.hu-n közzétették a megállapodás szövegét, amelyből egyebek mellett az is kiderül, konkrétan mennyivel csökken a következő években a bankadó.
A bankadó mértéke 2016-tól a 2014-es mérlegfőösszeg 0,31 százaléka, 2017-től pedig a 0,21 százalékára csökken 2018 végéig. A 2019-től a bankadó mértéke már az EU-ban uralkodó normáknak megfelelő szinten kell lennie. Ennek érdekében a magyar kormány megteszi az ide kapcsolódó törvényeket a parlament elé viszi 2015 júniusára.
A bankadó most sávos: a 2010-es mérlegfőösszeget veszik alapul. Annak 0,15 százalékát kell megfizetni 50 milliárdos mérlegfőösszegig, afelett 0,53 százalékát.
A hétfői megállapodás szerint a devizaalapú hitelek forintosításáról szóló, 2014-es törvény végrehajtását úgy kell biztosítani, hogy annak kivitelezésekor a bankszektorra az árfolyamkockázathoz kapcsolódó további költségek ne háruljanak.
Az ingatlanárverések és kilakoltatások további szigorításától tartózkodni kell.
A bajba jutott hitelesek ingatlanjainak megvásárlására vonatkozó programot (eszközkezelő) bővíteni, a bekerülési feltételeket pedig lazítani kell – derül ki a memorandum szövegéből.
A kormány vállalta azt is: a magáncsődre és a banki ügyfelek visszamenőleges szerződésmódosítására vonatkozóan nem lépnek életbe új törvények, jogszabályok anélkül, hogy ezt támogatná a bankszövetség.
Az uniós jogszabályok betartása érdekében a magyar kormánynak tartózkodnia kell olyan törvények, intézkedések bevezetésétől, amelyek a bankszektor profitabilitására negatív hatással lehet.
A kormány a szándéknyilatkozatban azt is kijelentette, hogy nem akar többségi tulajdonrészt szerezni rendszerszinten fontos magyarországi bankokban, kivéve, ha az egész bankrendszer stabilitása kerül veszélybe. Emellett kötelezi magát arra, hogy a következő három évben magánkézbe adja minden, a magyarországi bankokban birtokolt többségi részvénycsomagját – olvasható a napi.hu összefoglalójában.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.