Mozgalmas hét volt: Merkel kiosztott pár tockost Orbánnak, majdnem lett egy BMW-gyárunk, bankot venne a kormány az oroszoktól, és nagy barátságra készül az Erstével. És ez még nem minden: Simicska Lajos totális háborút hirdetett Orbánék ellen. A háború következményei megjósolhatatlanok, lehet, hogy holnap már egy másik Magyarországra ébred. A hvg.hu heti gazdasági összefoglalója.
Angela Merkel jött, látott, de most se tudjuk, győzött-e valójában a hétfői, rapid, budapesti látogatásán. A német kancellár legfontosabb találkozója Orbán Viktorral volt, a magyar miniszterelnökkel zárt ajtók mögött folytatott tárgyalást. Az eseményt követő sajtótájékoztatón feszült és fagyos volt a hangulat. Hivatalosan azt sem tudni, hogy a kancellár és a miniszerelnök milyen problémás ügyekről beszéltek, pedig muníció volt bőven (Orbán Putyinhoz dörgölőző politikájától az RTL Klub ellen indított reklámadó-háborúig sok potenciális probléma előkerülhetett).
Az Orbán Viktor illiberalizmus magyarázata miatt kis híján botrányba forduló közös sajtótájékoztató után is robbant még egy bomba - de már csak a merkeli látogatás után. Kedden a vs.hu - kormányzati forrásokra hivatkozva - azt írta, Merkel és Orbán tárgyalt a BMW magyarországi gyárépítéséről, a helikopterbeszerzésről és a Siemens paksi atomerőmű-építésben részvételéről is. Másnap Lázár János már homályosabban fogalmazott az ügyben, de végül kiderült, hogy egyik lebegtetésnek sincs konkrét alapja
Nagy a mozgolódás a bankvilágban: a hvg.hu több forrásból úgy értesült, az Erste szemet vetett a magyar Raiffeisenre vagy a lakossági üzletágára, és a vásárlást a magyar kormány sem bánná. Még az is lehet, hogy az állam közben rárepülne a Raiffeisen vállalati üzletágára. Olyan nagy az összhang Orbánék és a velük szemben korábban kritikai hangnemet megütő Erste között, hogy az osztrák hátterű bank lehet a hitelintézetek közül az első, amely a kormány stratégiai partnere lesz. A hír megjelenése után az Erste sietve közölte: nem tárgyalnak a Raiffeisennel. Egy nappal később az a hír is beesett, hogy a kormány az oroszoktól megvenné a Sberbankot, 150-200 milliárd forintot kellene érte adni, és az MKB-val egyesíthetik az új szerzeményt.
Miután a sajtóban hetek óta tart a találgatás, hogy megegyezett-e az RTL Klub tulajdonosa (a luxemburgi székhelyű Bertelsmann-csoport) és a kormány a színfalak mögött a reklámadó módosításáról, Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter kedden este közleményt adott ki. Ebben azt javasolja, hogy csökkentsék a reklámadót és vezessenek be egykulcsos rendszert a jelenlegi progresszív, sávos helyett. Több konkrétumot a kormányzati elképzelésről nem közölt a miniszter, de azt jelezte: a kormány az Európai Bizottság Versenypolitikai Főigazgatóságától komoly figyelemeztetéseket kapott ezügyben. Az egykulcsos reklámadó nem ismeretlen az EU-ban, a legmagasabb szintet, 5 százalékot Ausztriában vetnek ki az ágazatra. Szakmai egyeztetés az ügyben még nem volt - állítja a Magyar Reklámszövetség.
Rogán Antal a Fidesz mezőkövesdi kihelyezett frakcióülés után úgy nyilatkozott, hogy ha változás lesz, a kieső bevételeket pótolni kell. A pénteki Népszavának nyilatkozó Simicska Lajos, jobboldali nagyvállalkozó viszont azt mondta, ha a kormány valóban radikálisan csökkenti az RTL-t sújtó reklámadót, akkor totális médiaháború alakulhat ki. Hogy nem a levegőbe beszélt, arra pénteken bizonyíték is lett: benyújtotta lemondását a Magyar Nemzet, az mno.hu, a Hír Tv és a Lánchíd Rádió több vezetője. Erről azonban a Simicska médiabirodalomba tartozó cégvezetők épp Simicska Lajost nem értesítették, aki keresetlen szavak kíséretében arról beszélt több médiumnak is, hogy Orbán Viktor őt hátba támadta, és ezért a kormányfő minden emberét kirúgja a cégeiből.
Az Aldinál úgy fest, egyre furább módszerekkel igyekeznek bemutatni azt, milyen olcsó is az áruházlánc és milyen magas a minőség. Míg nemrég egy egyszerű tőmondattal igyekezett bizonygatni az Aldi, mire is kell figyelni áruházláncuknál (ugyebár olcsó), most egy férfikórus mondja dalba, hogy miért is jó a kiskereskedelmi láncnál vásárolni. A szövegnél itt sem variáltak sokat, ennél egyszerűbb most sem lehetne az üzenet.
Az IKEA a vasárnapi nyitva tartási tilalom miatti forgalomkiesését az intézkedés érvénybe lépésének másnapjától, azaz március 16-tól egy órával meghosszabbítja nyitvatartását. Így hétfőtől szombatig reggel 9-től este 10-ig tartanak nyitva az áruházai. Idén a karácsonyt megelőző egymást követő öt vasárnapon is reggel 9 és este 10 között lesznek nyitva az áruházak, december 24-én és december 31-én zárva tartanak.
Horváth András, az áfabotrány kirobbantója már Brüsszelben is a magyar áfacsalásokat és hivatali visszaéléseket magyarázza. Azonban az Európa Parlamentben az áfacsalásról és korrupcióról rendezett konferencián Horváth Andrásék csak a magyar helyzet kilátástalanságát tudták felmutatni, a konferencián szintén részt vevő románok viszont lekapcsolt csaló politikusokat. Szomszédunknál például hat év börtönt kapott egy volt közlekedési miniszter.
Februártól drasztikusan visszaesett a Magyarországon keresztül Ukrajnába szállított gáz mennyisége. A korábban egyszer már elzárt, majd január 10-én újra megnyitott csapok az utóbbi hetekben napi 3 millió köbméter gáz exportáltak. E héttől ez a minimális, ötezer köbméteres szinte esett vissza. A gyakorlatilag újbóli csapelzártásának hivatalosan az az indoka, hogy az ukránoknak kevesebb gázra van szükségük.
A régi szép "electroworldos" időket idéző sorok alakultak ki a távozó Baumax barkácsáruház lánc végkiárusításának hajnalán. A sárga-piros dobozokban 40 százalékos árengedménnyel adtak mindent, ami még kapható volt. A vásárlók most sem okoztak meglepetést: olcsón vittek mindent a barkácstermékeket – szinte függetlenül attól, hogy szükségük van-e bármelyikre, vagy csak, jó, ha van otthon.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.