Budapestet is fejbe kólintotta a mai ukrán bejelentés
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 139,22 pontos, 0,80 százalékos csökkenéssel, 17 211,61 ponton zárt csütörtökön. A szakértők szerint az index az ukrán deviza leértékelődése miatt esett.
A BÉT részvénypiacának forgalma 12,3 milliárd forint volt, a vezető részvények a Magyar Telekom kivételével gyengültek az előző napi záráshoz képest.
Sőre Balázs, a Buda-Cash Brókerház üzletkötője szerint a reggeli pozitív hangulat után az ukrán deviza gyengülésének hatása begyűrűzött a magyar piacra is, de csak a reggeli emelkedést tüntette el.
Miután az ukrán jegybank bejelentette, hogy kiürült devizatartaléka miatt nem segíti tovább a hrivnya árfolyamát, a valuta csaknem 50 százalékot esett – idézte fel. Az ukrán jegybank egyúttal a valuta keresletének élénkítése reményében megemelte az alapkamatot, azonban a tőzsdepiac elégtelennek ítélte meg a kompenzációt.
Az üzletkötő arról is beszélt, hogy a Richter árfolyama gyengült legnagyobb mértékben, elsősorban a rubellel kapcsolatos félelmek miatt.
Szatmári Tamás, a Raiffeisen Bank üzletkötője szintén úgy érzékelte, hogy az ukrán események miatti bizonytalanságnak tudható be a BUX enyhe csökkenése nap végére. Szerinte a korábbi napok emelkedése után csak kisebb, valószínűleg átmeneti csúszás következett be a magyar papírokban.
A szerdai kereskedéshez képest azonban jóval erősebb, majdnem duplájára nőtt a csütörtöki forgalom. Szatmári Tamás megjegyezte, hogy azért is furcsa a kis esés, mert a forint mind a dollárral mind az euróval szemben erősödött.
A nagyobb papírok közül a Mol 100 forinttal, 0,85 százalékkal 11 700 forintra csökkent, 1,1 milliárd forintos forgalomban. Az OTP-részvények ára 6 forinttal, 0,15 százalékkal 3875 forintra esett, forgalmuk 9,2 milliárd forintot tett ki. A Magyar Telekom árfolyama 1 forinttal, 0,27 százalékkal 368 forintra erősödött, forgalma 219,7 millió forint volt. A Richter-papírok árfolyama 89 forinttal, 2,31 százalékkal 3756 forintra gyengült, a részvények forgalma 1,3 milliárd forintot ért el.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.