Idén sem építenek új blokkokat a cseh atomerőművekben
Nem írnak ki idén új pályázatot a csehországi atomerőművek bővítésére – mondta a cseh ipari és kereskedelmi miniszter szerdán Prágában egy gazdasági fórumon. Jan Mládek úgy fogalmazott, hogy "ez nem az idei év, hanem néhány év kérdése". A miniszter ezzel megerősítette Daniel Benes, a Cseh Energetikai Művek vezérigazgatójának múlt heti nyilatkozatát, aki valószínűtlennek minősítette, hogy a társaság az atomerőművek tulajdonosaként még idén új pályázatot hirdetne.
A miniszter azt tartja a legvalószínűbbnek, hogy az új energetikai blokkokat nem a Cseh Energetikai Művek (CEZ) közvetlenül, hanem egy általa alapított, száz százalékban állami kézben lévő leányvállalat építené meg.
A CEZ-ben az állam a részvények 70 százalékát tartja tulajdonában, 30 százalék magánbefektetők kezében van.
"Logikus, hogy nekik például a nyereség elosztásánál más az elképzelésük, mint az államnak" – mutatott rá Mládek.
A CEZ tavaly áprilisban azért döntött a már végső szakaszba jutott pályázat törléséről, mert a cseh állam nem vállalt garanciát az építkezésre, elsősorban az áram stabil felvásárlási árára.
A Bohuslav Sobotka vezette kormány arra hivatkozott, hogy az komoly kihívást jelentene a költségvetésnek és az adófizetőknek. A visszavont pályázat értéke körülbelül 250-300 milliárd korona volt.
Mládek megerősítette, hogy az új blokkok építése iránt most öt cég érdeklődik: az amerikai Westinghouse, az orosz Roszatom, a francia Areva, valamint egy dél-koreai és egy kínai energetikai társaság.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.