Napelem-gate: egyértelmű a kormány álláspontja a szóvivő szerint
A napelemekre kivetett környezetvédelmi termékdíj célja, hogy életciklusuk lejártával ezekről a berendezésekről a gyártók és a forgalmazók terhére gondoskodjanak – mondta a kormányszóvivő csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján. Azt mondta, a kormány álláspontja egyértelmű ebben a kérdésben.
A kabinet mindig meghallgatja és megvitatja a köztársasági elnök észrevételeit, bár jelen esetben az államfő a parlamenti pártok frakcióvezetőinek címezte a levelét – mondta Kurucz Éva azokkal a kérdésekkel kapcsolatban, hogy Áder János államfő szerint a napelemekre kivetett környezetvédelmi termékdíjjal kapcsolatban hibázott a kormány is.
Az Országgyűlés két hónapja döntött a napelemek környezetvédelmi termékdíjával kapcsolatban – idézte fel a kormányszóvivő, aki hozzátette, hogy "ebben a vitában az ellenzék elmulasztotta elmondani az ellenérveit".
A kormány álláspontja ezzel szemben világos és egyértelmű, egy ilyen, egyébként hasznos terméknél nemcsak azt kell figyelembe venni, hogy a működése során milyen szerepet tölt be, hanem azt is, mi történik vele a működése után – közölte.
Szerinte napelemeknek nagyjából 20-25 éves az életciklusuk, ezt követően veszélyes hulladéknak minősülnek. "A termékdíj pedig azt a célt szolgálja, hogy ezekről a berendezésekről a gyártók és a forgalmazók terhére gondoskodjunk" – mondta Kurucz Éva.
Arra a felvetésre, hogy eszerint nem módosítják a szabályt, hanem megtartják a napelemek termékdíját, újra azt felelte, a kormány álláspontja egyértelmű és világos ebben a kérdésben.
Áder János államfő a napelemeket terhelő tervezett közteherrel kapcsolatban szerdán levelet írt a frakcióvezetőknek, amiben közölte, hibázott a kormány, a parlament, az ellenzéki pártok, az ombudsman és ő maga is a napelemadóval kapcsolatban.
Az államfő szerint hibázott a kormány, mert nem kellő körültekintéssel járt el az uniós kötelezettséget jelentő környezetvédelmi termékdíj mértékének megállapításánál, hibázott az Országgyűlés, mert olyan törvényt fogadott el, amely nem volt tekintettel a várható hatásokra, hibáztak az ellenzéki pártok, mert ezt a kérdést nem tették szóvá a parlamenti viták során.
De szerinte hibázott a környezetvédelemért felelős ombudsman is, mert nem jelezte időben a korrekció szükségességét és hibázott ő maga is, mert nem figyelt fel "erre a 'salátatörvény'-be rejtett környezetvédelmi képtelenségre". Áder azt írta, a közös hibát közösen kell helyrehozni.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.