Gazdaság hvg.hu 2015. január. 06. 11:12

Nagyon csúnya 2015-nek nézhetünk elébe

Az Eurasia Group előrejelzést készített, hogy melyek lehetnek a legnagyobb globális kockázatok, amelyek a világ fölé tornyosulnak 2015-ben. A legnagyobb kockázatnak az európai politika nem megfelelő működését tartják, de az Iszlám Állam, vagy a kínai gazdaság növekedésének lassulása is gond lehet.

Az Eurasia Group összeszedte azt a 10 legnagyobb kockázatot, mellyel a világ 2015-ben szembesülhet – írja a Telegraph az előrejelzést ismertetve.

  1. Az első helyen az európai gazdaság miatti aggódás áll, de egyelőre nincs krízisérzés, ami összefogná a vezetőket. Az EU-ellenes pártok népszerűbbé válnak, amik aláássák a szükséges reformokat. Emellett tágulnak a törésvonalak az uniós tagállamok között, a periféria országai ugyanis egyre jobban ellenállnak Németországnak. Az Iszlám Állam, illetve Oroszország is hozzátesz még Európa biztonsági kockázataihoz.
  2. A második helyen Oroszország áll. Az olcsó olaj és a gyenge rubel meggyengítette Oroszországot, ám Vlagyimir Putyin nem változtat az irányon Ukrajnában. Az uniós és amerikai szankciók még szorosabbá válhatnak az oroszok körül, emellett Putyin népszerűségének alakulása azon múlhat, hogy mennyire konfrontálódik majd a Nyugattal. A nyugati cégek és befektetők célpontok lehetnek az orosz visszavágásnál.
  3. A kínai gazdasági növekedés lassulásának hatásai következik a harmadik helyen. A kínai kormányzatnak reformokat kell végrehajtania, és át kell állnia egy fogyasztói alapú társadalomra, ez viszont alacsonyabb növekedést jelent. A gazdaság lassulása az országon belül kicsi hatással járhat, ám a Kínának beszállító országok rosszul járhatnak.
  4. Az előrejelzések között szerepel az is, hogy Washington a külpolitika fegyvereként használja majd a tőkepiacokhoz való hozzájutás korlátozását, illetve egyéb szankciókat. Ez ugyanakkor visszaüthet, mivel amerikai cégek a szankcionált államok és az USA között találhatják magukat, illetve az európai államokkal is romolhat a viszony.
  5. Bár az Iszlám Államot Irakban és Szíriában elkezdték visszaszorítani, a terrorszervezet ideológiai háttere az egész Közel-Keleten és Észak-Afrikában terjedhet 2015-ben.
  6. Gyenge vezetők Brazíliában, Dél-Afrikában, Nigériában, Kolumbiában és Törökországban. Mindez azt eredményezheti, hogy erős ellenzéki ellenszélben kell politikájukat megvalósítani.
  7. 2015-ben a cégek sikere egyre inkább azokon a kormányokon fog múlni, akik inkább a politikai stabilitásra, mint a gazdasági növekedésre fókuszálnak majd. A feltörekvő piacokon mindeközben az államok egyre nagyobb szerepet vállalnak a gazdaságban, és ez az úgynevezett "lator államoknál" is így lehet majd, akik erős országokkal szállnak szembe.
  8. Az előrejelzés szerint a Szaúd-Arábia–Irán-rivalizálás még tovább fokozódik, és ez további feszültségeket okoz majd a Közel-Keleten.
  9. A tajvani belpolitikai felfordulás miatt jelentősen romolhatnak idén a tajvani-kínai kapcsolatok. Ha Peking úgy látja, hogy az egyesítés Tajpejjel nem igazán működik, akkor visszavehetnek a kereskedelmi és gazdasági megállapodásokból Tajvannal. A keményedő kínai retorika ellenséges hozzáállást válthat ki Tajvanból, az USA beleszólása a dolgokba pedig rombolhatja az USA–Kína-kapcsolatokat.
  10. Törökországban Recep Tayyip Erdogan államfő tovább támadhatja politikai ellenfeleit a török politikai rendszer átalakítása feletti hatalma érdekében. Ugyanakkor több jogot nem valószínű, hogy kaphat idén, ez pedig folytatódó, újabb belső politikai csatározásokhoz, nagyobb kiszámíthatatlansághoz vezethet. A Szíriából és Irakból érkező menekültek pedig további radikalizmust csepegtetnek a török politikába, és gazdasági gondokat is okoznak.
zöldhasú
Hirdetés