Gazdaság hvg.hu 2014. december. 30. 08:41

250 ezerre bírságolt az ÁNTSZ egy dohányzót

A nemdohányzók védelméről szóló törvényt az ÁNTSZ tapasztalatai szerint leggyakrabban magánszemélyek sértik meg. Egyiküket, egy egészségügyi dolgozót negyedmillió forintos bírsággal sújtottak. Jövőre jó lesz vigyázni a buszmegállókban, állomásokon, mert ezeken a helyszíneken az ellenőrök kifejezetten utazni fognak a tilosban dohányzókra.

A közterületen tiltott helyen dohányzók ellen indítottak az idén legtöbbször eljárást a népegészségügyi szakigazgatási szervek – olvasható az ÁNTSZ honlapján közzétett összegzésben.

A különböző közforgalmú intézmények, a munkahelyek, vendéglátóhelyek szinte maradéktalanul betartják a nemdohányzók védelméről szóló törvény előírásait állapította meg a hatóság, amely december 15-ig idén több mint 27 ezer egységet ellenőrzött.

A közegészségügyi felügyelők leggyakrabban buszmegállókban, vasútállomásokon, pályaudvarokon találkoznak tilosban dohányzókkal. 2014-ben az összes bírság háromnegyedét ilyen esetek miatt, magánszemélyekre szabták ki. Jóval kevesebb esetben bírságoltak közforgalmú intézményben, szórakoztató, illetve vendéglátó-ipari egységben és közoktatási intézményben, munkahelyeken.

A legmagasabb bírság az eddig beérkezett adatok szerint 250 ezer forint volt, amit egy egészségügyi intézmény dolgozójának kellett befizetnie.

Fazekas István

A nemdohányzók védelméről szóló törvény előírásainak betartását közel 200 esetben a társhatóságok (közterület-felügyelet, rendőrség) jelzése alapján ellenőrizték az ÁNTSZ dolgozói. Bírságolásra 120 esetben került sor, ennek során 3,3 millió forintnyi pénzbüntetést szabtak ki.

Jövőre kifejezetten utaznak a buszra, vonatra váró dohányosokra

2012. január 1-jén lépett hatályba a Nemdohányzók védelméről szóló törvény módosítása, amely megtiltotta a dohányzást többek között a nyilvános zárt helyeken és a megállókban. Érzékelve azt, hogy a legtöbb probléma a közlekedési eszközök megállóiban, állomásokon tapasztalható, az ÁNTSZ jövő évre kiemelt feladatként határozta meg ezek ellenőrzését.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.