A nemdohányzók védelméről szóló törvényt az ÁNTSZ tapasztalatai szerint leggyakrabban magánszemélyek sértik meg. Egyiküket, egy egészségügyi dolgozót negyedmillió forintos bírsággal sújtottak. Jövőre jó lesz vigyázni a buszmegállókban, állomásokon, mert ezeken a helyszíneken az ellenőrök kifejezetten utazni fognak a tilosban dohányzókra.
A közterületen tiltott helyen dohányzók ellen indítottak az idén legtöbbször eljárást a népegészségügyi szakigazgatási szervek – olvasható az ÁNTSZ honlapján közzétett összegzésben.
A különböző közforgalmú intézmények, a munkahelyek, vendéglátóhelyek szinte maradéktalanul betartják a nemdohányzók védelméről szóló törvény előírásait állapította meg a hatóság, amely december 15-ig idén több mint 27 ezer egységet ellenőrzött.
A közegészségügyi felügyelők leggyakrabban buszmegállókban, vasútállomásokon, pályaudvarokon találkoznak tilosban dohányzókkal. 2014-ben az összes bírság háromnegyedét ilyen esetek miatt, magánszemélyekre szabták ki. Jóval kevesebb esetben bírságoltak közforgalmú intézményben, szórakoztató, illetve vendéglátó-ipari egységben és közoktatási intézményben, munkahelyeken.
A legmagasabb bírság az eddig beérkezett adatok szerint 250 ezer forint volt, amit egy egészségügyi intézmény dolgozójának kellett befizetnie.
A nemdohányzók védelméről szóló törvény előírásainak betartását közel 200 esetben a társhatóságok (közterület-felügyelet, rendőrség) jelzése alapján ellenőrizték az ÁNTSZ dolgozói. Bírságolásra 120 esetben került sor, ennek során 3,3 millió forintnyi pénzbüntetést szabtak ki.
Jövőre kifejezetten utaznak a buszra, vonatra váró dohányosokra
2012. január 1-jén lépett hatályba a Nemdohányzók védelméről szóló törvény módosítása, amely megtiltotta a dohányzást többek között a nyilvános zárt helyeken és a megállókban. Érzékelve azt, hogy a legtöbb probléma a közlekedési eszközök megállóiban, állomásokon tapasztalható, az ÁNTSZ jövő évre kiemelt feladatként határozta meg ezek ellenőrzését.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.