Gazdaság hvg.hu 2014. december. 11. 15:08

Krimibe illően robbanthatták fel az olajvezetéket

2008 augusztusában robbanás történt a Baku-Tbiliszi-Ceyhan kőolajvezeték törökországi szakaszán. A Bloomberg cikkében most azt írja, hogy a robbanást az idézte elő, hogy hackerek lekapcsolták a vezeték vészjelzőit, elvágták a kommunikációs vonalakat, és végül növelték a nyomást a vezetékben. Szakértők szerint újraíródik a kiberháborúk története.

2008 augusztusában robbanás történt a Baku-Tbiliszi-Ceyhan kőolajvezeték törökországi szakaszán. A legijesztőbb az egészben talán az volt, hogy a rendszer nem adott vészjelzést, sőt a kamerák sem rögzítették a tűzvész elindulását. Mindez azért történhetett meg, mivel hackerek törtek be a számítógépes rendszerbe, és úgy fest, ők idézték elő a robbanást – írja a Bloomberg. A hírügynökség négy olyan emberrel beszélt, akiknek tudomásuk van a történetek hátteréről. A vezeték végül augusztus végén újra működésbe lépett, ugyanakkor addig 30 ezer hordó olaj ömlött ki, a vezeték működtetői naponta 5 millió dolláros veszteséget szenvedtek, az azeri olajalap pedig 1 milliárd dollárnyi exportárbevételtől esett el.

Az elmondások szerint a hackerek lekapcsolták a a kőolajvezeték vészjelezőit, elvágták a kommunikációs vonalakat, és végül növelték a nyomást a vezetékben, ez okozta a robbanást. Az Egyesült Államok titkosszolgálati szervei az oroszok irányába mutogatnak. A hírügynökség írása szerint napokkal a vezetéken történt robbanás után a szomszédos Grúziában dobtak le bombákat (az oroszok nem sokkal a vezeték robbanása után keveredtek háborús konflikusba a grúzokkal), az orosz parlament egyik akkori tanácsadója pedig egy török napilapnak azt nyilatkozta, hogy a BTC-vezeték "halott".

Azerbajdzsánból viszik az olajat Törökországba
MTI / EPA / Filip Singer

A hírek szerint mintegy 60 órányi felvételt távolítottak el a kamerákról a hackerek, ám egy másik infravörös kameráról – amely nem csatlakozott ugyanahhoz a rendszerhez – kinyert képeken az látszik, hogy napokkal a robbanás előtt két ember laptopokkal járkált a vezeték mellett. Az emberek fekete, katonai jellegű ruházatot viseltek.

Emily Stromquist, a Eurasia Group energiügyi elemzője elmondta, hogy tekintve Oroszország stratégiai érdekeit a térségben, mindig ott marad a kérdés, hogy vajon benne lehetett-e a kezük az egészben. A hírügynökség megpróbálta elérni a washingtoni orosz nagykövetséget, ahonnan két e-mailre és egy telefonhívásra sem kaptak választ.

A BTC-vezeték Azerbajdzsánból Grúzián át érkezik meg a törökországi Ceyhanba. A vezetéket azért találták ki, hogy elkerüljék Oroszországot, hogy ezzel tudják csökkenteni az oroszok befolyását Közép-Ázsiában. A vezetéket a világ egyik legbiztonságosabbjának építették meg: a BTC-vezeték egész végig a föld alatt megy, a kompresszorállomások körül vannak kerítve, a vezeték minden km-ét pedig érzékelők figyelik a robbanást kivizsgálók szerint.

Az először a Guruló Hordó blogon szemlézett Bloomberg cikk emellett megemlíti, hogy a robbanás két évvel azelőtt történt, hogy a Stuxnet vírust felfedezték volna az iráni atomprogram létesítményeinél (komolyan visszavetette a vírus az atomprogram haladását), a vírus mögött az izraelieket és az amerikaiakat sejtették. A mostani értesülés is azt mutatja, hogy a kiberbiztonság egyre fontosabbá válik a világon, és a hackerek ellen hatékonyabban kell felkészülni.

Aki bővebben szeretne olvasni a vezetékrobbanásról és annak körülményeiről, az ide kattintson.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.