Indul az év végi pénzosztás
Közutakra, a paksi bővítést lebonyolító cég közvetlen állami tulajdonba vételére adna pluszpénzt az idei költségvetésből a költségvetési bizottság, de milliárdok jutnak a Magyar Postának és az Eximbanknak is. Az áfacsalások visszaszorítására kitalált ellenőrző rendszer fejlesztését még idén elkezdik. Az idei költségvetés 2,9 százalékos hiánya a bizottság szerint nincs veszélyben.
Az Országgyűlés költségvetési bizottsága módosító javaslatot nyújtott be az idei költségvetéshez. A módosítóból kiderül, hogy a bizottság a költségvetés hiányát 15 milliárd forinttal növelné, ennyivel nőne a kiadási oldal is (a bevételi oldal nem változna). A módosítással mintegy 1151 milliárd lenne a költségvetés idei hiánya. A javaslat indoklásában a bizottság azt írja, ez a hiányrontás az uniós módszertan szerint semleges a költségvetés egyenlegére nézve.
Ezen kívül a javaslatban vannak olyan tételek is, amelyek rontanák az uniós módszertan szerinti hiányt, ennek kompenzálására összesen 47 milliárd forinttal csökken az Országvédelmi Alap előirányzata. A javaslat kiemeli, hogy az alap fennmaradó, csökkentett összege is biztosítani tudja a kitűzött 2,9 százalékos uniós módszertan szerinti hiánycél teljesülését.
Előleg az áfacsalások visszaszorítására
A módosító javaslatban megágyaznak az áfacsalás visszaszorítására tervezett Elektronikus Közúti Áruforgalom Ellenőrző Rendszer (EKÁER) januárra tervezett indulásának. Ahogy azt már egy kormányhatározatból tudni lehetett, 8,5 milliárdot szánnak a rendszer fejlesztésére még idén.
A javaslatban emellett pluszforrásokat biztosítanak a Közlekedésfejlesztési Koordinációs Központnak: 10 milliárddal nő a 2014-es költségvetésben elfogadott összeg, amit a közúti infrastruktúrára lehet fordítani.
Variálnak a paksi bővítésért felelős céggel
Kétmilliárd forinttal drágább lett a Főgáz államosítása: a módosító javaslat szerint a tervezett 77 milliárd helyett 79,2 milliárd lett a főváros 50 százalékos részesedésének októberi megvásárlása. A cég értékének meghatározása később lett végleges, és kiderült, hogy többe kerül.
A javaslatban emellett szerepel még az is, hogy bő 10 milliárdot szán a kormány az MVM Paks II. Atomerőműfejlesztő Zrt MVM Csoporttól történő megvásárlására. Az indoklás szerint Paks II. állami hitelből történő megvalósítása teszi indokolttá a lebonyolítást végző társaság közvetlen állami tulajdonba vonását. (Az MVM honlapján írják is, hogy november 11-től az Atomerőműfejlesztő Zrt. már nem a cégcsoport tagja). A cég új tulajdonosa a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt..
Kap egy csomó pénzt a Magyar Posta és az Eximbank
A költségvetésből 9,1 milliárd forintot adna a bizottság módosítása a Magyar Postának arra hivatkozva, hogy az államnak meg kell térítenie a posta egyetemes postai szolgáltatás miatti méltánytalan többletterhét. Az egyetemes postai szolgáltatás a postának azokat a funkcióit jelenti, amelyekkel alapvető funkciókat lát el. Mivel ezen vesztesége keletkezhet, a törvény 2012 óta lehetővé teszi, hogy a veszteséget utólag megtéríttesse az állammal. Idén szeptembertől ezt a törvényt úgy módosították, hogy a posta előre is megkaphatja a veszteségtérítést, ez a most adott 9,1 milliárd forint.
Az Eximbank a módosítóval 20 milliárd forintot kap, tőkeemelés címén. A módosító a gazdaság élénkítésének szükségességével indokolja a támogatást.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.