Nem árulta el a kormányfő sajtófőnöke, hogy Orbán Viktor volt-e az, akit Vida Ildikó az amerikai kitiltó határozatról értesített, de nem is zárta ki ezt a lehetőséget. Inkább egy korábbi nyilatkozatra hivatkozott, amelyből viszont azt lehetett kiolvasni, hogy a kormányfő ismeri az érintettek listáját.
"- Orbán Viktor volt-e az az illetékes, akinek Vida Ildikó a kitiltását jelezte?
- Ha nem Orbán Viktor volt, akkor őt értesítette-e erről az „illetékes”, akiről Vida Ildikó beszél, vagy ő is a Magyar Nemzetből tudta meg ezt?
- Ha értesítették, ki tette ezt meg, és mi indokolta, hogy a kormány több tagja eddig tagadta, hogy tudnának nevekről."
Ezeket a kérdéseket tette fel szerda délelőtt a hvg.hu Havasi Bertalannak, a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetőjének azt követően, hogy Vida Ildikó NAV-elnök a Magyar Nemzetnek elmondta: amint értesítették a kitiltásáról az amerikai nagykövetségről, ő tájékoztatta erről a kormány egyik illetékesét.
Kérdéseinkre a következő választ kaptuk: "Az ügyben ugyanaz a miniszterelnök álláspontja, amit legutóbbi brüsszeli sajtótájékoztatóján részletesen kifejtett."
A kormányfő október 24-én Brüsszelben az Index Eurológus blogja kérdésére beszélt a kitiltási botrányról. Akkor azt mondta, az Amerikai Egyesült Államok döntése, hogy kiket enged be az országba, azt Magyarország csak tudomásul. Úgy fogalmazott, lényegében egy vádról van szó, a bizonyítékok ugyanakkor az amerikaiaknál vannak, állításuk szerint hiteles információik vannak. Ha ezeket átadják, a magyar hatóságok azonnal lépni is fognak – tette hozzá.
"Miután Magyarország jogállam, bizonyíték nélkül nem lehet eljárást indítani" – mondta, szerinte Magyarországon zéró tolerancia van, így ha korrupció gyanúja merül fel, és bizonyítékok kerülnek elő, akkor a magyar hatóságoknak kötelességük lépni az ügyben. A kormányfő azt mondta, hogy magánszemélyek és állami alkalmazásban álló személyek a kitiltás alanyai.
A nyilatkozatot már akkor úgy lehetett értelmezni, hogy Orbán Viktor tudta, kik vannak a listán, ezt pedig mostani válaszával Havasi Bertalan sajtófőnök sem tagadta. Valójában Vida Ildikó mondatai is ezt valószínűsítik: azzal, hogy leszögezi, hogy "a kormány tudott az ügyről" lényegében azt állítja, hogy a kormányt vezető személy is tudott.
Kérdéseinkre egyébként válaszolt a Kormányzati Információs Központ is, ám ők csak azt a közleményt küldték el, amely szerint "Vida Ildikó közvetlenül az interjú előtt tájékoztatta a nemzetgazdasági minisztert. A Nemzetbiztonsági Bizottság kezdeményezi az amerikai ügyvivő meghallgatását és azt kéri, hogy az amerikai ügyvivő a bizottság előtt terjessze elő a rendelkezésére álló bizonyítékokat. Polt Péter legfőbb ügyész szintén azzal fordult az amerikai partnerhez, hogy adják át a bizonyítékokat."
Ez egybevág az NGM közleményével, amely ugyancsak azt hangoztatta, hogy Varga Mihályt a Magyar Nemzet-interjú előtt tájékoztatta Vida Ildikó. Ha mindez igaz, úgy elképzelhető, hogy a NAV-elnök az amerikaiak értesítésének kézhez vétele után magát a kormányfőt, Orbán Viktor kereste meg és tájékoztatta. Ezt egyik fél nyilatkozata sem zárja ki, legfeljebb nem fedi fel.
Ez persze felveti a kérdést, hogy Vida Ildikó megszegte-e azt az állítólagos megállapodását Varga Mihállyal, amely szerint mindenről értesíti őt, ami a munkáját érinti. Ha tényleg volt ilyen megállapodásuk, akkor végső soron Vida értelmezhette a kitiltást úgy is, hogy ő csak magánszemélyként nem utazhat az Egyesült Államokba, de hivatalos útra igen. A Nemzet-interjúból viszont az dereng, hogy Vidának is csak az október 24-i Goodfriend-nyilatkozatból derült ki, hogy csak magánszemélyként tiltották ki, tehát amíg ezt nem tudta, tájékoztathatta volna főnökét. Más kérdés, hogy Varga értesült-e a kormányon belül a fejleményről, akár Orbántól, akár mástól. Elképzelhető, hogy a "megígérte, hogy mindenről szól" fordulat ismételgetésével csupán ki akart farolni a kérdések elől.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.