Kivonuló Citibank, Brüsszelben kopogtató RTL Klub, újabb, most 20 milliárdos energiahatékonysági pályázat, Lázárnak adott MKB Bank, internetet figyelő NAV, Simicska Lajos és Orbán Viktor pedig állítólag végleg berágott egymásra. A hvg.hu heti gazdasági összefoglalója.
Kedden bejelentették, hogy kivonul a magyarországi lakossági piacról a Citibank, ám még nem lehet tudni, kinek adják el a magyar üzletágat. Az amerikai pénzintézet még további 10 fogyasztói piacról távozik. Amíg nem adják el az üzletágat, addig az ügyfelek szemszögéből semmi sem változik.
Brüsszelhez fordult az RTL-csoport a reklámadó ügyében. A Népszabadság információi szerint az RTL-csoport egyebek mellett a diszkrimináció tilalmával érvel, hiszen a reklámadó elsősorban ezt a céget sújtja. Felvetődhet a versenyszabályok megsértése is, mert a törvény kivételezett helyzetbe hozta a TV2-t. A kormányszóvivő szerint az RTL Klub csupán egyike az adó hatálya alá eső több száz válallkozásnak, és Brüsszel előtt is kiállnak a jogszabály mellett.
Az állami tulajdonban lévő MKB Zrt. tulajdonosi jogait csütörtök este hét órától a Lázár János vezette Miniszterelnökség gyakorolhatja a nemzeti fejlesztési miniszter rendelete szerint. A rendelet este fél hétkor jelent meg a Magyar Közlönyben és fél óra múlva hatályba is lépett.
A KSH és a SEEMIG közös kutatása szerint a múlt év elején mintegy 350 ezer olyan kivándorolt magyar élt a világban, aki 1989 után hagyta el Magyarországot. Ugyan a közreadott becslés egyszeri érvényességűnek tekinthető, az bizonyos, hogy Magyarországon gyorsul a kivándorlás, ami egyébként beillik a régiós tendenciába. A felmérésből az is kiderült, hogy a fiatal korosztályok mennek, 60 százalék felett van azok aránya, akik még nem múltak el 40 évesek.
A nyíregyházi Onyx után Debrecenben is játékbarlang nyílik, és mivel e két városban így már mintegy ezer nyerőgép működik majd, a kelet-magyarországi régió válik a szerencsevadászok hazai Mekkájává. Debrecenben már csak a NAV engedélyére vár a Szima Gábor érdekeltségébe tartozó Aranybónusz 2000 Kft., hogy évente másfél milliárd forintos forgalmat bonyolítson.
Ha legalább öt lakásból álló társasház lakója, a házuk novembertől pályázhat az újabb energiahatékonysági programban való részvételre - jelentette be Szabó Zsolt, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium fejlesztés- és klímapolitikáért, valamint kiemelt közszolgáltatásokért felelős államtitkára. A 45-50 százalékban vissza nem térítendő támogatással, felerészt pedig kedvezményes hitellel induló korszerűsítési projekt keretösszege 20 milliárd forint lesz, melyet a kormány uniós pénzből hirdet meg.
A Morgan Stanley elemzői arra jutottak, hogy a Tesco jobban tenné, ha megválna néhány külföldi, köztük magyarországi érdekeltségétől, és erőit a hazai, brit piaci pozíciói megtartására fordítaná. Az utóbbi években ugyanis a brit kiskereskedelmi lánc eredményei folyamatosan romlanak hazai terepen, amit csak egy nagyobb befektetéssel lehetne ellensúlyozni. Az elemzők szerint ezt a külföldi leányvállalatok értékesítéséből lehetne fedezni, amelyek úgyis csak inkább afféle vésztartalékot jelentenek a csoport számára.
A legfrissebb európai uniós elemzés arra az eredményre jutott, hogy amennyiben az energiatermelésben a költségek között az olyan "külső" tényezőket is elszámolják, mint amilyen például a klímaváltozásra gyakorolt hatás, úgy a szárazföldi szélenergiatermelés a legolcsóbb Európában. Az onshore farmok e számítás szerint megawattóránként 105 eurós áron termelnek, ami a tengeri szélenergiánál (125 euró) is olcsóbb, de ugyanígy kevesebbe kerül a nukleáris energiánál (125 euró), a gáznál (164 euró), és főként: a szénerőművekkel termelt áramtól (233 euró).
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.