Noha nőtt a bevétele, jelentősen csökkent a Gazprom orosz állami energetikai társaság adózott nyeresége az idei első félévben. A második negyedévről viszont ismét emelkedést jelentettek.
Nyilvánosságra hozta első féléves, illetve második negyedéves nem auditált, konszolidált, a nemzetközi pénzügyi jelentéskészítési szabványokkal összhangban álló, átvilágítási megbízásokra vonatkozó nemzetközi standardok szerint készült beszámolóját a Gazprom. Az orosz állami gázipari óriás eszerint 2013 első félévéhez képest a Gazprom nettó profitja 21,6 százalékkal 465,226 milliárd rubelre csökkent, hiába, hogy a bevételek 11,9 százalékkal (2,874 billió rubelre) emelkedtek.
Az adózás előtti nyereség 25 százalékkal 634,564 milliárd rubelre csökkent. (1 dollár/40,55 rubel)
Az idei második negyedévben a társaság adózás előtti eredménye éves összehasonlításban 13 százalékkal 227,6 milliárd rubelre emelkedett, de nem érte el az elemzők 234 milliárd rubeles várakozását. A Gazprom bevételei 1,32 billió rubelre növekedtek az egy évvel korábbi 1,11 billió rubelről, túlszárnyalva az elemzők 1,29 billiós várakozását.
A Gazprom 215,8 milliárd rubelt tartalékba helyezett az első félévben tekintettel az Ukrajna által felhalmozott, több milliárd dolláros tartozásra. Ha Ukrajna kifizeti az orosz gázszállításokért felhalmozott adósságát, az javítani fogja a Gazprom eredményét. Az ukrán és az orosz fél az Európai Unió közvetítésével legközelebb október 21-én Berlinben tárgyal a vitatott gázkérdésről.
A Gazprom nettó adósságállománya az első félév alatt, június 30-ra 894,55 milliárd rubelre esett az előző félévi 1,11 billió rubelről. A Gazprom-csoportot, amely magába foglalja a kőolajkitermeléssel foglalkozó Gazprom Nyeftyet is, szankciókkal sújtotta a Nyugat Oroszország ukrajnai szerepvállalása miatt. Az európai gázszükséglet mintegy harmadát biztosító Gazprom közölte, hogy folyamatosan értékeli a büntetőintézkedések hatását. Úgy véli, hogy a szankcióknak nem lesz jelentős hatása pénzügyi helyzetére vagy működésére.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.