A lengyelek, szlovákok és magyarok az elmúlt két évben 3,8 milliárd köbméter orosz gázzal segítették ki Ukrajnát. A gyakorlat megakadályozására az orosz parlament már előkészített egy büntető hatású törvényt.
Vlagyimir Gutyenyev, az orosz parlament alsóháza ipari bizottságának alelnöke - idézi fel az energiainfo - szeptember elején hivatalosan megkérdezte a Gazprom vezetőjét, hogy is van az pontosan, hogy a Gazpromtól gázt vevő európai uniós tagállamok Ukrajnába szállítanak gázt. Alekszandr Medvegyev, a Gazprom alelnöke a feltett kérdésre írt válaszlevélében azt írja, hogy a cég uniós partnerei által folytatott gyakorlat összefügg azzal, hogy Ukrajna 2012 óta szorosan együttműködik európai vállalatokkal annak érdekében, hogy diverzifikálják az Ukrajnába irányuló gázszállítást.
"A fordított irányú gázszállítás biztosítására az ukrán fél, valamint Lengyelország, Magyarország és Szlovákia gázvezeték-üzemeltető cégei átalakították gázvezetékrendszerüket, ami lehetővé teszi a gáz szállítását a határokon át és a mennyiség mérését" - idézi az enegergetikai portál Medvegyevet. Az is igaz azonban, - és ezt a Gazprom vezér is elismeri - hogy az orosz gázóriás ezeket a gázszállításokat nem tudja megakadályozni, mivel azok formálisan nem sértik meg az uniós partnerek és az orosz vállalat közötti megállapodásokat. "Mindazonáltal biztosan állítjuk, hogy Ukrajnába orosz földgázt szállítanak, amelyet nem az ukrán, hanem az európai fogyasztóknak szántunk" - szögezte le az alelnök. Medvegyev szerint az utóbbi két évben a három országból összesen 3,8 milliárd köbméter orosz gáz érkezett Ukrajnába.
A tájékoztató levél, illetve a kérdezz-felelek most kapott nagyobb visszhangot, miután kiderült, hogy Gutyenyev egy jogszabály tető alá hozásán dolgozik, mely megtiltja az orosz földgázexportőröknek a szállítást olyan országokba, amelyek tartoznak, de olyanokba is, melyek az adós országokat virtuális riverz szállításokkal, vagyis reexporttal segítik ki.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.