Biomassza fűtőműve lett Mohácsnak
Megújuló tüzelőanyagból biztosítja távhőigényének 75 százalékát jövő januártól Mohács annak a biomassza fűtőműnek köszönhetően, amelyet hétfőn adtak át a Duna-parti városban.
Az önkormányzat közleményben arról tájékoztatta az MTI-t, hogy a városi tulajdonú Mohács-HŐ Hőszolgáltató Kft. érdekeltségébe tartozó Bioenergy-Duna Kft. beruházása 672 millió forintba került, a pénz kevesebb mint fele európai uniós és állami támogatás volt. A fejlesztés eredményeként megépült 4,5 megawatt teljesítményű fűtőmű évente 60 ezer gigajoule energiát termel, ehhez 6 ezer tonna faaprítékot használ fel - tették hozzá.
A fenntartható fejlődést szolgáló létesítmény működése évi 1,7 millió köbméter földgázt vált ki, 20 év alatt 70 ezer tonnával csökkenti a szén-dioxid-kibocsátást, ugyanakkor évi 90 milló forint bevételhez juttatja a helyi vállalkozásokat.
Mohácson egy évvel ezelőtt fejeződött be a távhőrendszer korszerűsítése. A mintegy 657 millió forintos projekt keretében szigetelt távvezetékekkel váltották ki az elavultakat, meleg vizes gázkazánokra cserélték a gőzkazánokat, hőközpontokat újítottak fel, és számítógépes távfelügyeletet vezettek be.
A fejlesztésnek köszönhetően 60-ról 90-95 százalékra nőtt a működés hatásfoka, olcsóbbá, környezetkímélőbbé vált a helyi fűtéshez és a melegvíz-előállításhoz szükséges energia termelése - közölte akkor a 2 ezer lakás, több mint 30 középület és üzlet hő-, továbbá melegvíz-ellátását biztosító Mohács-HŐ Hőszolgáltató Kft.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.