Gazdaság hvg.hu 2014. október. 04. 06:05

Ezt a grafikont kellene mutogatni Orbánéknak

Az Egyesült Államokban a Fed dallasi részlege egy igen érdekes grafikont tett közzé, mely a foglalkoztatottsági adatokat mutatja be szektoronként felbontásban egészen 1850-ig visszamenőleg. A grafikonról az látszik, hogy míg a harmadik, vagyis a szolgáltató szektor folyamatosan bővül, addig az agrárium és az ipar aránya csökken a foglalkoztatottak arányát tekintve. Az újraiparosítást célul kitűző magyar kormány számára talán megszívlelendő lehet ez a mutató.

Egy igen érdekes grafikont tett közzé az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed dallasi részlege. Ez az a grafikon:

Dallas Fed

A grafikonon az látszik, hogy 1850 óta hogyan alakul a foglalkoztatottság az Egyesült Államokban, szektoronkénti felbontásban: mezőgazdaság, ipar, szolgáltató szektor aránya a foglalkoztatottságon belül. A grafikonról leolvasható, hogy míg a 19. században egyértelműen az agráriumban dolgozott a legtöbb amerikai, addig a technológiai fejlődéssel, a gépesítéssel ez az arány meredeken zuhanni kezdett, egyre kevesebb emberre volt szükség ahhoz, hogy előállítsák a szükséges élelmiszert. Az iparban dolgozók aránya ezalatt megduplázódott, és az 1960-as évekre érhette el a csúcspontját (a dolgozók körülbelül 30 százaléka munkálkodott ekkor az iparban).

Mindezekkel párhuzamosan ugyanakkor a szolgáltató szektor foglalkoztatottságon belüli aránya folyamatosan növekedett, és növekszik még ma is. A grafikon végén, 2010 tájékán ötből már minden negyedik amerikai a harmadik szektorban dolgozott.

A grafikont is tartalmazó tanulmányban a szerzők kiemelik, hogy mindez egy sztenderd fejlődési ciklus eredménye. Ahogy elkezd növekedni a gazdaság, úgy az ipar súlya is megnő a foglalkoztatottságon belül, ám ahogy érettebbé, fejlettebbé válik a gazdaság, úgy a szolgáltató szektor átveszi a vezetést.

Egy másik grafikon pedig azt mutatja, hogy ahogy egyre gazdagabbak lesznek az államok, úgy egyre inkább csökken az iparban, és egyre inkább nő a szolgáltató szektorban foglalkoztatottak aránya. Bal oldalon az iparban dolgozók arányának csökkenése látható a GDP növekedéséhez mérve, jobb oldalon ugyanez csak a szolgáltató szektorral:

Dallas Fed

A grafikonok már csak azért is érdekesek lehetnek Magyarország számára, mivel a magyar kormány újraiparosítási programot hirdetett, a termelésre fókuszálnak, ám minden bizonnyal a harmadik szektor az, ahova koncentrálni kellene, mivel a technológiai fejlődéssel – csakúgy, mint a mezőgazdaságnál – az iparban is kevesebb munkáskézre lehet szükség a jövőben.

A grafikonokat a Business Insideren láttuk.

zöldhasú
Hirdetés