A magyar állam 55 millió eurót fizetett az MKB részvényeinek 99,99 százalékáért, míg a Bayerische Landesbank vállalta, hogy az átadás előtt 270 millió eurós tőkerendezést hajt végre a bankban. Az igazgatóságba és a felügyelőbizottságba már hétfőn beültettek számos állami embert, például az első Orbán-kormány idején a miniszterelnök tanácsadói közé tartozó Parragh Lászlót. Az MKB elnök-vezérigazgatója viszont maradt ugyanaz.
Sikeresen és a tervek szerint zárult az adásvételi ügylet az MKB Bank régi és új tulajdonosa között hétfőn – közölte a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium.
A Bayerische Landesbank és a magyar államot képviselő nemzeti fejlesztési miniszter által aláírt szerződés révén a bank magyar tulajdonba került. A kormány célja, hogy a bankrendszerben a magyar tulajdon aránya nagyobb legyen, ezáltal a magyar lakosság és a vállalkozások kevésbé legyenek kiszolgáltatottak a pénzügyi szolgáltatásokban – írta a minisztérium.
A magyar állam 55 millió eurót fizetett az MKB részvényeinek 99,99 százalékáért, míg a korábbi német tulajdonos vállalta, hogy az átadás előtt 270 millió eurós tőkerendezést hajt végre a bankban. Az adásvételi szerződésben foglalt feltételek teljesültek, így véglegessé vált az MKB Bank értékesítése. Sikerült tartani a tranzakció eredeti, igen feszes menetrendjét, ugyanakkor a tulajdonosváltás nem volt hatással a bank szokásos üzletmenetére, és nem érintette hátrányosan az ügyfeleket – állt a közleményben.
Új külsős tagok az igazgatóságban, például Parragh László
A tranzakció zárásának napján megtartott közgyűlésen az új tulajdonos képviselői váltották az eladó delegáltjait. A közgyűlés az igazgatóság külső tagjának választotta Parragh Lászlót, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnökét, aki az első Orbán-kormány idején a miniszterelnök közvetlen gazdasági tanácsadója volt. Szintén külsős igazgatósági tag lett Nagy Viktória, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) tanácsadója, valamint Sándorné dr. Kriszt Éva, a Budapesti Gazdasági Főiskola rektora. A felügyelőbizottság tagjai: Szabó Ferenc, az NFM főosztályvezetője, Smohay Ferenc, az ABT Treuhand csoport üzletágvezetője, dr. Juhász Edit, az NFM miniszteri főtanácsadója, Nagy Adél, az NFM főosztályvezető-helyettese, valamint dr. Garancsi Zsolt és dr. Buzáné dr. Bánhegyi Judit munkavállalói tagok. Az MKB-t elnök-vezérigazgatóként továbbra is Sebők András vezeti.
A kormány célja, hogy megtartsa és bővítse a jelenlegi ügyfélkört. Az eladó által a tranzakció feltételeként végrehajtott tőkerendezés és a rendelkezésre álló magas tőketartalék elegendő arra, hogy az elkövetkező átmeneti időszak esetleges veszteségeit fedezze. A bank legkésőbb 2016-tól már nyereségesen működhet. Ennek megfelelően az új tulajdonos részéről tőkeemelés nem szükséges, az MKB átalakítása nem terheli az államot és az adófizetőket – írta az NFM.
A kormány szándéka szerint az MKB továbbra is univerzális bankként, a megszokott magas színvonalú szolgáltatásokkal áll majd jelenlegi és leendő ügyfelei rendelkezésére. Az MKB a jövőben nagyobb szerepet kíván vállalni a hazai vállalatok kiszolgálásában, finanszírozásában. Ezzel egyenrangú stratégiai szerepet kap a lakossági üzletág: az ügyfelek a befektetési szolgáltatások és az elektronikus csatornák terén már a közeljövőben találkozhatnak az MKB fejlesztéseivel.
A részletes stratégia kidolgozása és elfogadása még az év végéig megtörténik. Az már most kijelenthető, hogy a sikeres működés feltételei adottak. A stabil tulajdonosi háttér, az elegendő tartalékot jelentő tőkehelyzet mellett a bank szakértői gárdája is az MKB fejlődésének biztosítéka.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.