A Fővárosi Törvényszék az Alkotmánybíróságnál kezdeményezi, hogy mondja ki: a devizahiteleseket megsegítő első törvény számos rendelkezése alkotmányellenes.
Az Alkotmánybírósághoz (Ab) fordul a Fővárosi Törvényszék az OTP Ingatlanlízing Zrt. magyar állam elleni devizahiteles perében is.
A bíróság azt kezdeményezi, az Ab mondja ki, hogy a devizahiteleseket megsegítő első törvény számos rendelkezése alkotmányellenes.
A törvényszék az eljárást az Ab döntéséig felfüggeszti. Az Alkotmánybíróság soron kívül, legfeljebb 90 napon belül dönt a kérdésről.
Az eddig tárgyalt, több mint 60 per döntő többségében kezdeményezték a felperes hitelintézetek, hogy a bíróság függessze fel az eljárást és kérjen normakontrollt az Ab-től, de ezt a legtöbb esetben elutasította a bíró.
Az OTP Bank és OTP Jelzálogbank ügyében pénteken már hozott olyan döntést a Fővárosi Törvényszék, hogy az Alkotmánybíróság elé terjesztik az ügyet.
A bank jogi képviselői akkor az általános szerződési feltételek tisztességessége mellett érveltek, és úgy vélték, hogy a devizahiteles törvény alkotmányellenes. Az alperes, a magyar állam képviselője szerint azonban sem a felfüggesztésre, sem a normakontrollra nincs szükség.
Míg a legtöbb devizahiteles, bankok és az állam közti perben a törvényszék elutasította a keresetet, vagy elhalasztotta az ítélethirdetést, addig szeptember 5-én, pénteken az Eger és Vidéke Takarékszövetkezet ügyében a bíróság szintén elfogadta a hitelintézet javaslatát és az Ab elé küldte az esetet. A bíróság akkor azzal indokolta a lépést, hogy jelen esetben nem érvényesül a polgárjogi "fegyveregyenlőség" elve, tehát a feleknek nem állt elegendő felkészülési idő a rendelkezésükre.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.