2014. szeptember. 13. 16:33 Utolsó frissítés: 2014. szeptember. 13. 16:35 Gazdaság

Állami mentőövet kaphat a Rosznyefty és a Novatek

Oroszország kész Nemzeti Jóléti Alapjából pénzügyi mentőövet dobni a Rosneft vezető olajvállalatnak és a Novatek földgáztermelő cégnek, amelyek a nyugati szankciók miatt több tízmilliárd dolláros segítséget kértek az államtól - mondta Anton Sziluanov orosz pénzügyminiszter.

"Általában véve készek vagyunk mérlegelni ezeket az előterjesztéseket (...) a Nemzeti Jóléti Alap 60 százalékának korlátján belül" - fogalmazott a miniszter a két cég kérésével kapcsolatban egy milánói rendezvényen az Interfax hírügynökség beszámolója szerint. Azt is kijelentette, hogy a Rosneft és a Novatek "az elsők lesznek (az alap által finanszírozott befektetések) sorában".

A mintegy 85 milliárd dollárra rúgó - alapvetően az ország nyugdíjrendszerének finanszírozását szolgáló - nemzeti alap 60 százalékát fordítja belföldi befektetésekre, infrastrukturális beruházásokra az orosz kormány. Sziluanov szavai szerint az alap ezen részéből kaphatna segítséget a két bajba jutott cég, bár azt nem részletezte, hogy pontosan mennyit.

A Rosneft Oroszország olajkitermelésének 40 százalékát adja, míg a Novatek a legnagyobb magánkézben lévő orosz földgáztermelő vállalat. A két vállalat azért szorul segítségre, mert az Európai Unió és az Egyesült Államok által az ukrán válság kapcsán kivetett szankciók miatt nem tudnak hozzáférni a nyugati pénzpiacokhoz.

Orosz sajtóértesülések szerint Igor Szecsin, a Rosnft elnöke augusztusban 1,5 billió rubeles, azaz mintegy 40 milliárd dolláros pénzügyi támogatást kért, hogy a cég törleszteni tudja külföldi adósságait. Arról nem tudni, hogy a Novateknek pontosan mekkora összegre lenne szüksége.

zöldhasú
Hirdetés
Címkék
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.