Oroszországban átcsatornázzák a magánnyugdíj-alapokba folyó járulékokat. Magyarországon ez a első lépés előzte meg a magánnyugdíjpénzek államosítását.
Az orosz kormány elfogadta azt a tervet, amelynek értelmében idén és jövőre az állami költségvetésbe folyatják a magánnyugdíj-alapokba szánt kötelező nyugdíjjárulékokat – írja a Portfolio.hu.
A hírt közlő Reuters arról számolt be, hogy Maxim Topilin munkaügyi miniszter megerősítette a hírt. A lépés ellen hevesen tiltakoznak egyes tisztségviselők és elemzők. Állítólag az orosz pénzügyminisztérium is ellenkezését fejezte ki, de Vlagyimir Putyin elnök és Dimitrij Medvegyev miniszterelnök már eldöntötték a nyugdíjpénzek sorsát. A magánnyugdíj-járulékokat a felmerült ötletek szerint idővel el is törölhetik, hogy a helyébe egy önkéntes rendszer lépjen. Erről most tárgyal az orosz kormány.
Idén mintegy 243 milliárd rubelt (közel 7 milliárd dollár) irányítanak át így az orosz költségvetés felé, a jövő évi költségvetés bevételi oldalát pedig közel 300 milliárd rubellel gazdagíthatja a lépés.
Oroszország 2002-ben indította el a magánnyugdíj-alapokra épülő nyugdíjreformot, de most a jelek szerint ott is leépítik.
Magyarországon hasonló lépéssel kezdődött a magánnyugdíjpénztárakban felhalmozott nagyjából 3 ezer milliárd forintos vagyon államosítása. 2010 októberétől a pénztáraknak utalt járulékrészt a kormány 14 hónapra átcsatornázta a költségvetésbe. Nem sokkal ezután olyan törvényt fogadtatott el a parlamenttel, amely körülbelül 2,9 millió tagot kiléptetett a magánnyugdíjpénztárából, mert nem nyilatkoztak arról, hogy maradni akarnak.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.