Megszólalt az MNB: ezért zuhanhatott ekkorát a forint
A forint elmúlt napokban tapasztalható gyengülése igazodik a régiós devizák hasonló árfolyammozgásához - mondta Veres István Attila, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) pénz- és devizapiaci igazgatója azzal kapcsolatban, hogy szerdán a forint-euró árfolyam több mint két és fél éves mélypontra süllyedt. Megismételte, az MNB-nek nincs árfolyamcélja, bizonyos lépésekre az árstabilitás veszélybe kerülése esetén lehet szó.
Az elmúlt napokban a forint a régiós devizákkal együtt, azokhoz hasonló mértékben gyengült, főként nemzetközi vonatkozású tényezők miatt - mondta Veres István Attila.
Az MNB igazgatója szerint ezek között elsősorban geopolitikai kockázatok, nevezetesen az orosz-ukrán helyzet kiéleződése áll, a folyamatot erősíti a fejlett jegybankoktól várt monetáris szigorítás korábbra tolódása, illetve az ennek következtében kialakuló általános feltörekvő piaci eszközeladási hullám.
Mindez a kötvény-befektetők közötti pozíciók átrendeződését indította el, ami magyarázza az árfolyam megnövekedett ingadozását - tette hozzá az MNB igazgatója. Úgy vélte, a hazai tényezők csak kisebb szerepet játszottak a gyengülésben.
Veres István Attila szerint a forint árfolyamának elmúlt napokban tapasztalt változékonyságát nem befolyásolja érdemben a jelenleg történelmi mélyponton tartott jegybanki alapkamat és az sem, hogy az MNB nemrégiben betétté alakította át kéthetes kötvény eszközeit. Erre utal, hogy a hasonló kockázati megítélésű feltörekvő országok devizái a forinttal hasonló pályát jártak be az elmúlt időszakban - tette hozzá.
Az árfolyamrés átszámításának módszertanára vonatkozó iránymutatás - melyet az MNB a törvényalkotói szándékkal megegyezően, az Igazságügyi Minisztérium jogi állásfoglalására alapozva dolgozott ki - nem jelentett érdemi meglepetést, hiszen már hetek óta ismert a várt hatás becsült sávja, és az iránymutatás is már több, mint egy hete megszületett - közölte a jegybank igazgatója.
Megismételte, hogy az MNB-nek nincs árfolyamcélja, az árfolyam alakulása közvetve, alapvetően az inflációs és reálgazdasági kilátásokra gyakorolt hatásán keresztül befolyásolja a jegybank helyzetértékelését. Ebből a szempontból a hosszabb távú árfolyamtendenciák a meghatározóak - jelentette ki a pénz- és devizapiaci igazgatóság vezetője arra kérdésre, hogy van-e teendője ebben a helyzetben a jegybanknak.
Az MNB elsődleges célja az árstabilitás elérése, ennek veszélybe kerülése esetén léphet a jegybank - tette hozzá Veres István Attila, aki szerint a jegybank természetesen szorosan nyomon követi a piaci folyamatokat, az árfolyam alakulását.
Szerdán napközben 317 forintot is kellett fizetni egy euróért, amivel több mint két és féléves mélypontra süllyedt a magyar fizetőeszköz árfolyama. Szerda este az euró árfolyama 315,7 forint volt.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.