2014. július. 31. 19:29 MTI Utolsó frissítés: 2014. július. 31. 19:39 Gazdaság

Nem kell több ukrán napraforgó és szója Putyinéknak

Az orosz állat- és növényegészségügyi felügyelet augusztus 1-jétől megtiltja az Ukrajnából származó napraforgó, kukoricadara, szójabab és szójadara importját – jelentették be csütörtökön Moszkvában. Az indoklás szerint az egészségre káros anyagokat találtak ezekben a növényekben.

Irina Kugucsina, az agrárpiaci konjunktúra intézetének szakértője szerint a napraforgóra és szójafélékre kirótt importtilalomnak nem lesz számottevő hatása az orosz piacra, mert idén rekordnagyságú szójatermés lesz Oroszországban. Másrészt a szójabehozatal nagy része Latin-Amerikából származik – tette hozzá.

Az orosz szövetségi vámszolgálat adatai szerint Ukrajna 2013 szeptembere és 2014 júniusa között 140 ezer tonna szójababot exportált Oroszországba. Ebben az időszakban Oroszország külföldről összesen körülbelül 1,4 millió tonna szóját importált.

Szergej Dankvert, az orosz állat- és növényegészségügyi felügyelet vezetője szerint a felügyelet importtilalmat vezethet be az Európai Unió országaiból származó növényekre is, mert a szállítmányokban rendszeresen Oroszországban tiltott anyagokat találnak. Mindez szerinte arra utalhat, hogy az európai élelmiszerbiztonsági rendszer "nem működik".

A felügyelet bizonyítékot gyűjt az európai szállítmányokban tapasztalható szabálytalanságokra, hogy felmérje az Oroszország számára fennálló kockázatokat – mondta még.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.