2014. július. 29. 14:43 MTI Utolsó frissítés: 2014. július. 29. 15:01 Gazdaság

Szomorúak a gazdák az ország egyik éléskamrájában

Befejezték az aratást Békés megyében, a termelők az elmúlt évtizedek leggyengébb termését takarították be őszi kalászosokból. Az őszi búza hektáronként 3,8 tonnás termésátlaga elmarad az előre jelzett 4,5-5 tonna közötti országos átlagtól.

A termelők a betakarítás elején országos átlaghozammal számoltak az őszi kalászosokból, de az aratás előrehaladásával a sok eső, a sárgarozsda gomba és a tartós pocokinvázió miatt romlott a búza minősége, csökkent a hozam – mondta Kulcsár László, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Békés megyei elnöke szerdán.

Az ország egyik éléskamrájának számító Békésben a termelők 101 200 hektárról összesen 384 560 tonna őszi búzát takarítottak be. A termés 70 százaléka takarmány minőség és csak 30 százaléka felel meg az étkezési minősítés feltételeinek. A betakarítás első harmadában a termés fele volt étkezési minőségű. Az őszi és a téli időszakban alig hullott csapadék a megyében, az őszi kalászosok fejlettsége tavasszal az átlagosnál gyengébb volt.

A termelők 15 500 hektárról takarítottak be őszi árpát, hektáronként 3,6 tonnát, tavaszi árpából hektáronként 2,9 tonnát 12 200 hektár területről. Rendkívül alacsony volt a tritikále hozama, 4850 hektár területről 2,8 tonna átlagtermést tudtak betakarítani a termelők. Zabból 5280 hektáron az átlaghozam hektáronként 2,2 tonna volt.

A szalma bálázását a kalászosok termőterületének felén fejezték be. Jól halad a tarlóhántás, a nyári betakarítású növények után felszabaduló szántóföldi terület 65 százalékát megmunkálták.

A termés jelentős része raktárakban van, a termelők várnak a kedvezőbb piaci környezetre, ami részben kompenzálhatja a terméskiesésből adódó veszteségeket – mondta még Kulcsár László.

zöldhasú
Hirdetés
Vállalkozás Gyükeri Mercédesz 2024. december. 22. 20:00

"Mi csak a gyümölcs ízét tudjuk megőrizni": a magyar szörpforradalom egyik bölcsőjében jártunk

Addig gépesítünk, amíg az nem megy a minőség rovására, vallja Galajda Péter, aki azért kezdett el szörpöt gyártani, mert nem talált megfelelőt a piacon. A Mayer szörp mára az egyik legismertebb prémium élelmiszer lett, ahol ugyan mindig van a polcon a nagymama főzetét idéző eperszörp, de kísérleteznek chilivel és kaporral is.