Gazdaság HVG 2014. július. 16. 15:59

Király Júlia: A túlzott eladósodottság a valódi probléma, nem a devizahitel

„A devizahitelezésről évek óta nincs ésszerű párbeszéd, szinte kizárólag érzelmi alapon nyilatkoznak róla. Ilyen felfokozott állapotban a józan megfontolásokat sem lehet végiggondolni. Az, ami a politikai diskurzus alaptételévé vált, s amit a sajtó jelentős része is átvesz, hogy a bankok tisztességtelenek voltak „a zemberekkel” szemben, olyan erővel és érzelmi töltettel van jelen a magyar közbeszédben, hogy ez alól bármelyik döntéshozónak nagyon nehéz kivonnia magát” – állítja Király Júlia az MNB volt alelnöke a HVG e heti számában megjelenő interjúban.

HVG Archív

Király Júlia szerint Magyarországon a túlzott eladósodottság a valódi probléma, nem a devizahitel, s ennek volt a legtipikusabb útja a devizahitel-felvétel. Ráadásul, mint mondja, a devizahiteleseknek körülbelül a fele valójában még mindig jobb pozícióban van, mint az ugyanakkora hitelt felvett forintadósok – vagy mert több a megtakarításuk, vagy mert többet fogyasztottak.

„Jelentős különbség viszont, hogy a devizahitelesek nagy része nem engedhetett volna meg magának akkora összegű forinthitelt, amekkorához devizaalapon hozzájutott” – teszi hozzá Király Júlia, aki szerint most még senki sem képes megmondani, hogy e törvény hogyan hat majd a bankokra. „Mindössze annyit tudunk, hogy a Kúria ítéletének téziseit a parlament törvénybe foglalta. A döntéshozónak nehéz szembemennie a Kúria-ítélettel olyan közegben, ahol minimális lehetőség sincs az ésszerű párbeszédre.”

Az MNB volt alelnökével készült interjút az e heti HVG-ben olvashatják.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.