Gazdaság hvg.hu 2014. július. 15. 11:55

Ezért nem kapott pénzt: kijátszották a bankok a gigabüntetést

A várt tízmilliárd forintnak nagyjából csak a harmadát adták vissza ügyfeleiknek a számladrágítás miatt megbírságolt bankok. A többiről a bíróságoknak kell dönteniük. Az MNB újabb bírságokat szabott ki, és a történetnek még nincs vége, tovább folynak a vizsgálatok.

 

Csak a harmadát adták vissza a számladrágítás miatt megbírságolt bankok az eredetileg becsült összegnek – írja az Az én pénzem. A pénzintézetek eddig 3,12 milliárd forintnyi összeget térítettek vissza közel 800 ezer fogyasztónak a Magyar Nemzeti bank (MNB) tájékoztatása szerint.

Az MNB márciusban több mint egymilliárd forintos bírságot szabott ki 35 pénzintézetre, mert álláspontja szerint 2012-ben és 2013-ban nem jogszerűen emelték a számlavezetési díjaikat és költségeiket. Emellett arra kötelezte őket, hogy a jogtalanul levont összegeket április végéig fizessék vissza az ügyfeleknek.

A márciusban megbüntetett pénzügyi szervezetek
hvg.hu

Ez körülbelül 10 milliárd forintos visszatérítés lett volna, de most kiderült, hogy végül a visszafizetésre kötelezett pénzügyi szervezetek közül 27 összesen mintegy 3,12 milliárd forintnyi összeget térített vissza közel 800 ezer fogyasztónak. Így átlagosan közel 4 ezer forint jogosulatlanul elvont díjat kapott vissza egy lakossági fogyasztó.

A visszatérítés azért kaphatott léket, mert végül többen bíróság előtt támadták meg az MNB intézkedését, egyúttal kérve a visszafizetési határozat felfüggesztését is. Ezek az ügyfelek akkor kaphatják vissza pénzüket, ha a bírói testületek ítéletei is megerősítik az MNB határozatainak jogszerűségét.

Közben az MNB nem áll meg, hétfőn bejelentették, hogy újabb kilenc banknak kell a „túlszámlázást” visszaadnia. Az MNB egy újabb fogyasztóvédelmi vizsgálatban azt nézte meg, hogy 2012. január 1-je és 2014. április 25-e közt a jogszabályokkal összhangban változtattak-e egyoldalúan konstrukcióik díjain, jutalékain vagy költségein. A húsz áttekintett intézménynek ezúttal csak a felét találták „bűnösnek”.

A történetnek még nincs vége, az MNB további ellenőrzéseket folytat a pénzintézeteknél.

zöldhasú
Hirdetés