Háromszoros árat fizettek Szombathelyen a napelemprojektért
A két éve 14 millióért kiépített rendszerre, teljsesen azonos paraméterek mellett ma harmadakkora árajánlatot tett a projektcég. A diferencia akkor is brutálisan nagy, ha az ágazatban a termék árai nagyot estek. Az állami megrendelés lehet a kulcs.
A Nyugat.hu érdekes, de sajnos nem egyedi esetetre bukkant a szombathelyi levéltár napenergia-beruházásával kapcsolatban. Mint írják: az igazán örömteli, hogy a szombathelyi közintézmények vezetőit sem hagyta érintetlenül a zöldenergia korszak, és hogy két éve belekedtek egy olyan projektbe, ami a képtárra, a levéltárra, a könyvtárra és még másik négy, környékbeli épületre napelemeket telepített.
Noha a napelemek nem közvetlenül az intézményeknek termelnek, hanem ún. visszatáplálós rendszerben működve, a helyi áramszolgáltató E.On rendszerébe, de a megtermelt energiamennyiséget levonják a közintézmények fogyasztásából, így végeredményben az önkormányzat mégiscsak jól jár, hisz az áramszámlán kevesebbet fizet.
A probléma nem is a levéltár tetején másfél éve működő rendszerrel van, hanem annak beruházási összegével – állítja a portál. Sikerült kideríteniük, hogy az egész beruházás 14 millió forintba került. Mivel sokallták, kértek egy privát ajánlatot ugyanolyan paraméterekkel, de az eredmény minden várakozást felülmúlt, mivel ma ugyanezt a projektet 3,715 millió forintért telepítve, kulcsra készen elvállalnák.
A két ár közötti különbség még akkor is óriásinak tűnik, ha az elmúlt másfél évben a világpiacon is drasztikus mértékben csökkent a napenergia-termelő egységek és rendszerek ára. "Ezek alapján vagy napelem -orgalmazó és -szerelő, vagy pályázatokkal foglalkozó, elbíráló cégnél szeretnék dolgozni, mert valaki itt óriási árréssel is kapja a megrendeléseket. Mert ugye azt sem felejtjük el, hogy ez csak egy épület felszerelését jelenti, emellett volt még másik hat is" – írta a nyugat.hu
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.