Gazdaság MTI/hvg.hu 2014. május. 30. 17:56

Ráküldi a kormány az ügyészséget a kishantosiakra

A Vidékfejlesztési Minisztérium ügyészségi vizsgálatot kezdeményez a kishantosi gazdaság előző bérlője ellen, hogy kiderüljön, "megfelel-e a kft. a közhasznúság szabályainak", szerintük ugyanis nem. A tárca államtitkára arról beszélt, hogy akik az régi bérlők mellett kiállva megzavarják az új bérlők munkáját, azoknál felmerül a károkozás esete.

Ügyészségi vizsgálatot kezdeményez a Kishantosi Vidékfejlesztési Központ Közhasznú Kft. ellen a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) állami földügyekért felelős államtitkára, hogy megállapítsák, megfelel-e a kft. a közhasznúság szabályainak. Bitay Márton pénteken Budapesten, sajtótájékoztatón elmondta: azért fordul az ügyészséghez, mert a közhiteles adatokból az derül ki, hogy a kft. nem felel meg a közhasznúsági követelményeknek, mivel utoljára 2010-ben nyújtott be közhasznúsági nyilatkozatot.  

Az államtitkár szerint a Székesfehérvári Járásbíróság helyes és jogos döntést hozott a héten a kishantosi Vidékfejlesztési Központ Közhasznú Kft. kontra állam perben, amikor kimondta, hogy a kishantosi cégnek nincs joga a helyi állami területek használatára. 

A Greenpeace aktivistája és az új bérlő
Greenpeace

Az államtitkár azt állította, hogy az állam jogszerűen adta a kishantosi cég által korábban bérelt területet az új bérlőknek és az új bérlők jogszerűen próbálták megkezdeni az általuk pályázat útján elnyert földterületek művelését, amit többször is megzavart a volt bérlő. Majd azzal fenyegetőzött, hogy ez utóbbinak kártérítési következményei is lehetnek, mivel felmerül a károkozás esete. Példaként a terület őrzésének költségét hozta fel, amely összességében több millió forintot tett ki. 

A területet húsz éve bérlő, mintagazdaságot létrehozó kft-től tavaly vette el a földet a kormány úgy, hogy a földpályázatokon új bérlőknek adták a földet. Azok tavasszal elkezdték felszántani a már elvetett búzát, ami ellen több szervezet is az előző bérlőkkel együtt tiltakozott. A bíróság csütörtökön első fokon úgy ítélte meg, hogy az új bérlők jogosan használják a földet.

Az államtitkár szerint a mostani ítélettől függetlenül a "Kishantosi Vidékfejlesztési Központnak" lejárt a szerződése, tehát senki semmit nem vett el a cégtől. Húsz évig használhatták a területet, nem akadályozta vagy zavarta őket ebben senki - tette hozzá. Most egy bérlő helyett van kilenc, akiknek a kezében 40-50-60 hektáros birtoktestek vannak, a kft. helyett pedig családi gazdaság - mondta. 

Bitay Márton szerint sajnálatos, hogy a Kishantosi Vidékfejlesztési Központ Közhasznú Nonprofit Kft. már nemcsak az államot, a földprogramért felelős államtitkárt és az új haszonbérlőket, hanem a bírósági ítéletet is "hibásnak" tartja. Az államtitkár ezzel Ács Sándornénak, a kishantosi cég ügyvezető igazgatójának véleményére reagált, aki szerint a bíróság figyelmen kívül hagyta a kishantosi cég érveit.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?