Két magyar erőműért ukrán és arab befektetők harcolnak egymással. A tiszapalkonyai és borsodi erőmű is bezárt már, de az értékesítésükre kiírt legutóbbi pályázat sikeres volt. A dolog szépséghibája, hogy a feleannyit ajánló ukránokat hozták ki győztesen, és emiatt az arab befektetők bíróságra mentek.
Eddig úgy tűnt, hogy a hetedik kísérletre végre sikerült eladni a használaton kívüli tiszapalkonyai és borsodi hőerőműveket, de a két jelentkező perre mehet a hivatalos eserményhirdetés után - írja a napi.hu.
A szír és szaúdi magánszemélyek tulajdonában levő vállalkozás, a Duna Electric Kft. 1,2 milliárdot kínált, de pályázatukat a felszámoló formai okok miatt érvénytelennek nyilvánította, és az ukránokat (akik csak 600 milliót kínáltak) mondták ki győztesnek. Emiatt a pályázók kedden a miskolci bíróságon felülvizsgálatot kértek.
A 90 megawatt kapacitású, széntüzelésű tiszapalkonyai hőerőművet és a 71 megawatt kapacitású, biomassza-alapon működő borsodi hőerőművet az egykori amerikai tulajdonosa 2011-ben zárta be. A megvételükért indított küzdelembe a gazdasági portál értesülései szerint komoly lobbierővel rendelkező cégek és üzletemberek is bakapcsolódtak.
Az ukrániok a jelek szerint a két erőmű részleges újraindításával számolnak, az arab befektetők viszont a terület rekultivációs munkálatai után egy olyan ipari parkot alakítanának ki, ahová szaúdi és öböl menti cégek telepedhetnének le.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.