Gazdaság MTI/hvg.hu 2014. április. 23. 14:52

"Miért akarja látni az MNB fura elnöke a számláinkat?"

Az MSZP szerint Matolcsy György jegybankelnöknek magyarázatot kell adnia arra, miért vásárolja meg a Magyar Nemzeti Bank (MNB) az átutalásokat bonyolító GIRO Zrt.-t, "miért akar turkálni a cégek és az állampolgárok átutalásai között".

A hvg.hu szerdán azt írta: közel 10 milliárd forint közpénzt költ a Magyar Nemzeti Bank az átutalásainkat bonyolító cég megvásárlására, bármiféle hivatalos magyarázat nélkül. Így minden hozzáértő csak találgat: vannak, akik szerint az utalásainkat venné közelebbről szemügyre, mások szerint inkább az adósságainkra kíváncsi.

Burány Sándor szocialista országgyűlési képviselő szerdai közleményében számos kérdésre vár választ a múlt kedden bejelentett ügylettel kapcsolatban. A többi közt arra: miért kíváncsi Matolcsy György a magyar emberek és cégek banki tranzakcióra?

"Miért akarja látni az MNB fura elnöke a közüzemi számláinkat, hiteltörlesztéseinket, átutalásainkat?" – sorolta kérdéseit a szocialista képviselő, aki emlékeztetett: a jegybank csaknem 10 milliárd forintért veszi meg a céget, ennek indokát azonban nem közölte. "Mire kell neki és a Fidesznek ez az adatbázis? Milyen újabb megfélemlítésre készülnek? Mivel akarják zsarolni a cégeket és az embereket?" – olvashatók a kérdések a közleményben.

Az MNB múlt kedden azt közölte: többségi, 86,21 százalékos tulajdont szerzett a GIRO Zrt.-ben, célja pedig a társaság 100 százalékának megszerzése. A tranzakció előreláthatólag két hónapon belül lezárul, de az MNB már a májusi közgyűlésen átveszi a vállalat irányítását. A GIRO Zrt. évente 300 millió fizetési megbízást számol el, 2013-as árbevétele mintegy 6 milliárd forint volt, adózás előtti eredménye pedig meghaladta az 1,7 milliárd forintot.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.