Rengeteg szellemkamion jár Európában
Az EU útjain cirkáló kamionok és teherautók 20 százaléka üresen, rakomány nélkül közlekedik, indokolatlanul terhelve ezzel az utakat, hozzájárulva a dugók kialakulásához és szennyezve a környezetet.
Szellemkamionok róják Európa útjait: a teherautók 20 százaléka üresen, rakomány nélkül közlekedik. Az Európai Bizottság a tagállamok belföldi fuvarozási piacain meglévő korlátozások fokozatos lebontásában látja a megoldást – írja a Bruxinfo. Egy új jogszabály előterjesztése már a következő novemberben hivatalba lépő Európai Bizottság dolga lesz.
A közúti teherfuvarozás számára elvesztegetett évtized az elmúlt tíz év a Bruxinfónak nyilatkozó uniós források szerint. A fuvarozást súlyosan visszavetette a gazdasági válság, annyira, hogy a közúti árufuvarozás volumene csak 2014-ben érheti el a 2004-es szintet.
A portál szerint az Európai Bizottság hétfőn napvilágra kerülő jelentésében rámutat, hogy a 2009-ben elfogadott közúti közlekedési csomag számos szempontból nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Többek között azért nem, mert nem járult hozzá a belső közlekedési piac egységesedéséhez. Siim Kallas illetékes biztos szerint a tanulság, hogy világosabb és egyszerűbb szabályokkal kell elősegíteni a végrehajtást.
Emellett a tagállamok többségében elharapózott a protekcionizmus, nyitás helyett elkezdtek a más tagállambeli fuvarozókat korlátozó intézkedéseket hozni. A tagállamok a külföldiek versenyétől tartó befolyásos hazai teherfuvarozó lobbi nyomására eddig erősen korlátozták a belföldi piacnyitást.
A fejlettebb nyugat-európai országokban a közhiedelmek szerint alacsony bérért dolgozó keleti fuvarozók és sofőrök dömpingjétől tartanak.
A választóvonalak egyébként is egyre kevésbé húzódnak Nyugat és Kelet, vagy régi és új tagállamok között. Sok dán teherfuvarozó például a szomszédos Németországban nyit telephelyet és az ottani kedvezőbb költségstruktúrát kihasználva versenyelőnybe kerül a dániai székhelyű fuvarozókkal szemben. Emiatt a dán hatóságok már panaszt emeltek Brüsszelben. Szlovákiának pedig azok a belga fuvarozó cégek okoznak komoly fejtörést, amelyeknek a jelenléte csak egy postafiókra korlátozódik. A vonatkozó uniós szabályok ugyanakkor stabil és tényleges tartózkodáshoz kötik a letelepedési jogot, amit az ilyen postafiók-cégek nyilvánvalóan megsértenek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.