Az Együtt-Pm, az LMP és a Jobbik is tiltakozott a kishantosi biogazdaság vetésének elpusztítása ellen, mindannyian fideszes oligarchákat emlegetnek. Bitay Márton államtitkár szerint az új bérlők jogszerűen cselekednek. A pályázatok nyilvánosságáról nemrég ítélt a Kúria.
"Anyátok! Semmirekellő gazemberek. Ez a hivatalos politikai véleményem" - írta Csiba Kata LMP-s politikus az után, hogy megkezdték a kishantosi biogazdaság vetésének kiszántását, a termés elpusztítását.
A helyszínen az LMP, valamint az Együtt-PM ügyvivői is megjelentek. Beszámolójuk szerint a pusztítást a helyi rendőrök az újdonsült földbérlők biztonsági embereivel parolázva szemlélik, a tiltakozókat fenyegetik, erőszakkal távolítják el a táblákból.
Szabó Rebeka, az Együtt-PM politikusa szintén a helyszínen volt, és a Facebookon is közzétette álláspontját. Eszerint "felháborító, hogy miközben még nincs jogerős döntés arról, hogy kit illet a föld, a rajta lévő terményt most teljesen megsemmisítik. A helyszínen, testközelből tapasztalhattam meg, miként hagy a kormány tönkre tenni egy jól működő mintagazdaságot, mennyire nem érdekli az európai hírű ökogazdaság, ha a fideszes haveroknak kell kiosztani a földeket."
Az LMP hivatalos közleménye hangsúlyozza, hogy az érintett termőföld-részek jogszerű földhasználati kérdésével kapcsolatban jelenleg is zajlanak peres eljárások. Így szerintük ezek befejezéséig az új bérlők - a párt álláspontja szerint "fideszes oligarchacsoportokhoz tartozó nagygazdaságok" - nem vehették volna használatba ezeket a földeket.
Megjelent Kishantoson a Jobbik és a Greenpeace is. Árgyelán János, a Jobbik Fejér megyei elnöke „a fideszes agresszió egyik csúcspontjának” nevezte a történéseket. „Egyértelmű politikai leszámolásról van szó, mert a fideszes oligarchák még a bírósági döntést sem várták meg, helyette pusztítás, rombolás folyik" – fogalmazott.
Ángyán: zsákmányszerző maffiacsaládok, kétharmados brutalitás
Közleményben állt Kishantos mellé Ángyán józsef volt fideszes, mja független országgyűlési képviselő, aki a földpályázatok körüli botránynyomán mondott le államtitkári posztjáról. Üzenetében úgy fogalmaz: "ez itt a vége a közjót és az azt szolgáló intézményeket védő állam mítoszának! Itt már csak az együttes kiállás és a nyilvánosság ereje segíthet. Ez most már nem csak a közhasznú, közösségeinket és a vidéket hosszú évek óta odaadóan szolgáló, nemzetközi rangú vidékfejlesztési központról, ökológiai mintagazdaságáról és népfőiskolájáról, felbecsülhetetlen értékeiről és nagyszerű munkatársai szól. Kishantos sorsa saját jövőnket is előre vetíti, ha a mohó, zsákmányszerző maffiacsaládok hálózata és az azt kiszolgáló állam "kétharmados", "feudális" brutalitása rajtuk következmények nélkül, büntetlenül átgázolhat.""Kishantos kárt okozott"
Bitay Márton, a Vidékfejlesztési Minisztérium állami földprogramért felelős államtitkára elmondta, a szántást az új bérlők kezdték meg, akik "jogszerűen használják az általuk elnyert földterületeket." Szerinte Kishantos okozott kárt az államnak azzal, hogy nem vonult le a földről.
A Nemzeti Földalapkezelő eredetileg megtagadta, hogy nyilvánosságra hozza a földbérletpályázatokat és az elbírálás dokumentumait. Március 26-án a Kúria végül elutasította az NFA felülvizsgálati kérelmét, így a pályázatokat most már közzé kellene tenniük.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.