Tizenötezertől ötszázezer forintig terjedhet a közös képviselőkre kiszabható bírság, ha nem függesztik ki a rezsihirdetményeket.
Akár ötmillió forintra is megbírságolhatja a fogyasztóvédelem azokat a közös képviselőket, akik nem függesztik ki a hirdetményeket a társasházak rezsicsökkentéssel elért megtakarításairól – írja az Az én pénzem. A pénzügyi összehasonlító portál szerint ugyanakkor jogászok ellentmondásosnak tartják a helyzetet. Mint szerdán írtuk, a lakók feljelentették és a fogyasztóvédelmi felügyelőség lecsapott néhány Bács-Kiskun Megyei közös képviselőre, amiért nem függesztették ki a rezsihirdetményeket.
A hvg.hu megkereste a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóságot, és érdeklődtünk, mekkora lehet a bírság összege. A hatóságtól azt a választ kaptuk, hogy eddig 86 bejelentés érkezett a rezsihirdetmények miatt, 33 ügyben indult eljárás, és 8 ügyben kötelezték a közös képviselőket a tájékoztatásra (utóbbi döntések még nem jogerősek). Bírságot még nem szabtak ki, és a hvg.hu-nak azt mondták, nem ez az intézkedések célja. A hatóság tájékoztatása szerint a közös képviselőkre kiszabható bírság összege 15 ezertől 500 ezer forintig terjedhet a fogyasztóvédelmi törvény alapján.
Értetlenül állnak a jogászok
Az NFH közleményében arra nem tért ki, hogy miként szankcionálják majd a „bűnösöket”. A jogászok is értetlenül állnak az egész rezsikommandós dolog előtt. Nem világos ugyanis, pontosan mi ilyenkor az eljárás. Az én pénzem által megkérdezett egyik ügyvéd emlékeztetett arra, hogy a társasházak ügyészi törvényességi felügyeletére vonatkozó rendelkezést egy fideszes képviselő javaslatára vették ki a törvényből 2010-ben. Akkor azzal érveltek, hogy a mellérendelt kapcsolatban álló tulajdonostársak önrendelkezési jogát az Alaptörvény értelmében nem korlátozhatja semmilyen hatósági szerv. Ennek értelmében csak a lakók dönthetnének úgy, hogy rezsispórolós hirdetményeket akarnak olvasgatni.
Február elején viszont a parlament – a gazdasági bizottság módosító indítványa alapján – megszavazta a társasházi törvény módosítását. Lehetővé vált, hogy ha a jegyző a társasház működését jogszabályba ütközőnek találja, felhívja a házat a törvényesség helyreállítására. Amennyiben két hónapon belül nem orvosolják a kifogást, a jegyző bírósághoz fordulhat. A pert a társasház ellen kell megindítani. Ennek az egész procedúrának a keretében lehet a közös képviselőt, valamint az intézőbizottságot felelősségre vonni – egyes értelmezések szerint akár a hirdetmény kifüggesztésének hiányáért. A rájuk kiszabható bírság a portál által megkérdezett ügyvédek szerint százezertől ötmillió forintig terjedhet.
Ügyvédek szerint a legrosszabb az, hogy nincs jogbiztonság. A szankcióról már van törvény, de az alkalmazás meglehetősen esetlegesnek tűnik.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.