Gazdaság hvg.hu 2014. március. 25. 15:11

Orbán (2004): „gyenge forintot csak gyenge emberek akarhatnak”

Tíz éve még a bérből és fizetésből élők meglopása volt a forintgyengítés, ma már tartósan gyenge forintra vagyunk berendezkedve.

"A gyengébb forint egyértelműen ellentétes az emberek érdekeivel, a gyengébb forint gyengébb államot jelent, és gyenge forintot csak gyenge emberek akarhatnak" – mondta Orbán Viktor a Hír Tv-nek adott exkluzív interjújában, 2004-ben. A gyöngyszemet Zsiday Viktor befektetési szakértő találta a Portfolión.

A hír szerint annak idején a miniszterelnök hosszan fejtegette, hogy a forint gyengítésével tulajdonképpen "ellopják a pénzt az emberek zsebéből", mivel a bérből, fizetésből és egyéb járulékokból élők gyengébb forint esetén kevesebb árut tudnak megvásárolni a boltokban, a nyugdíjasok juttatása is kevesebbet ér. A pártvezető szerint a kormánynak a forint gyengítését célzó utalásai és kísérletei a középkori királyok módszeréhez hasonlíthatóak, amikor is az uralkodók a pénzek nemesfémtartalmát próbálták meg minimálisan csökkenti, elcsalva azok értékéből.

Megkedvelték a középkori megoldást

A hír aktualitását az adja, hogy az alapkamat folyamatos csökkentésével a Magyar Nemzeti Bank a jelek szerint elfogadta a tartósan 310 forint feletti eurót. A jegybank monetáris tanácsa kedden 2,7 százalékról újabb történelmi mélypontra vágta az alapkamatot, és egyelőre nem tudni, hogy megáll-e itt. Azonban, ha le is áll a kamatvágás, a 300 forint alatti euróárfolyamtól valószínűleg elbúcsúzhatunk, sőt a választások után az Equilor tartósan 314 feletti értékekre számít a devizahiteles kérdés rendezése és a költségvetéssel kapcsolatos kilátások miatt.

Az elmúlt években rendszeresen visszatérő információk szerint a kormány ezt nem is bánta, sőt kormányzati szándék volt a forint gyengítése. A miniszterelnök több alkalommal olyan nyilatkozatot tett az elmúlt években, amiben gyenge árfolyamot vetített előre. 2012 őszén arra biztatta a devizahiteleseket, hogy lépjenek be az árfolyamvédelmi programba, mert a forint nagyon bizonytalanul fog mozogni a következő időszakban.

Azért nem vagyunk akkora királyok

Zsiday Viktor szerint a magyar alapkamat már olyan alacsony, hogy ez nyomás alatt tartja a pénzünket. A jelenlegi nemzetközi környezethez és Magyarország helyzetéhez tartozó egyensúlyi kamat valószínűleg 4-5 százalék között lenne a befektetési szakértő szerint.

Miközben Magyarország egy éve még nagyjából olyan kamatot kínált, mint egy "átlagos" feltörekvő ország, ma már kevesebbet akarunk fizetni a külföldieknek. Ez elmenne, ha sokkal jobbak lennénk náluk, ám – bár néhány fontos mutatóban jobbak vagyunk többeknél – annyira azért nagy királyok nem vagyunk, hogy ezt csak úgy elfogadják a befektetők – írja Zsiday, és úgy látja, ha mi kevesebb kamatot adunk, akkor szépen elmennek innen máshová. A gyengülő forint pedig előbb-utóbb inflációt hoz, akármilyen alacsonyak is most az inflációs mutatók.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.