Matolcsyék kamatot vágtak, várhatóan most utoljára
A Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa kedden 10 bázisponttal újabb történelmi mélypontra, 2,6 százalékra csökkentette az alapkamatot.
Az MNB kedden a korábbi 2,7 százalékról újabb történelmi mélypontra, 2,6 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot. A csökkentés mértéke egybeesett a jóslatokkal, az elemzők többsége ugyanis szintén 10 bázispontos kamatvágást várt.
A Reuters által megkérdezett elemzők többsége a döntés előtt azt közölte, az MNB Monetáris Tanácsa folytatja a kamatcsökkentést, 10 bázisponttal, ami egyben az utolsó lesz a mostani kamatcsökkentési ciklusban. A felmérésbe bevont 22 elemző közül 14 szakember szerint a kamat 10 bázisponttal rekord-alacsony szintre, 2,6 százalékra csökken. A Goldman Sachs (GS) bankcsoport londoni befektetési részlegének elemzői előrejelzésükben szintén azt közölték, alapeseti várakozásuk az, hogy az MNB - elsősorban a gyorsuló gazdasági növekedés ellenére is mérsékelt inflációs kockázatokra hivatkozva - kedden 0,10 százalékponttal 2,60 százalékra csökkenti alapkamatot.
Kamatemelést várnak
A piaci szereplők az év második felében már kamatemelést várnak itthon – írta gyorselemzésében az Equilor. Az orosz-ukrán konfliktus, a feltörekvő piaci kamatemelések, valamint a Fed eszközvásárlási programjának csökkentése (ami, ha ilyen ütemben folytatódik, akkor szeptember-október környékén véget érhet) immáron komoly kockázatként jelenik meg a magyar monetáris politika színterén. A Reuters által megkérdezett elemzők véleményének átlaga szerint az év végére 3 százalékra, 2015 végére 3,75 százalékra emelkedik a kamatszint.
Az inflációs mutató alacsony szintje további lazítást is előirányozhatna az Equilor szerint, ennek ellenére a befektetési szolgáltató úgy látja, elképzelhető, hogy a tanács további jelentős vágásra már nem kerít sort. Csütörtökön 10 órakor publikálja az MNB az első negyedéves inflációs jelentését, és az Equilor azt jósolja, hogy bejelentik: hosszabb távon, a jelenlegi szinteken tartják a kamatokat, 2,5 százalékban határozzák meg a kamatpálya alját, vagy nem mondják meg a kamatpálya alját, de a későbbi emeléseket az inflációs mutató alakulásához kötik.
Gyenge forintra számítanak
Ugyanakkor a lazítás feladása esetén sem számolnak 300 alatti EUR/HUF kurzussal, sőt a választások után el tudnak képzelni tartósan 314 feletti értékeket is a devizahiteles kérdés rendezése és a költségvetéssel kapcsolatos kilátások miatt.
A külföldi szereplők magyar kötvények iránti bizalma az utóbbi időszakban kissé megingott. A dollárban denominált magyar állampapírok iránt viszont továbbra is élénk a kereslet. A további esetleges tőkekiáramlás elbizonytalaníthatja a befektetőket, akik forinteladással tovább gyengíthetik a forintot. Egy, az előbbihez hasonló folyamat növelné a visszafizetési kockázatot és megemelné az országkockázati felárat (CDS-felár) – jelenleg 241,65 bázispont a magyar CDS –, amin keresztül drágulna a lejáratok megújítása.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.