2014. március. 12. 16:39 hvg.hu Utolsó frissítés: 2014. március. 12. 18:03 Gazdaság

Így lehet milliárdos

A jelek szerint nem a sikeres tőzsdei befektetés az, amivel valaki dollármilliárdossá válhat. A Forbes magazin milliárdosokat rangsoroló listáján ugyanis alig akad olyan ember, aki tőzsdei befektetésekkel szerezte hatalmas vagyonát.

Nem a sikeres tőzsdei befektetés a receptje annak, hogy valaki felkerüljön a Forbes magazin minden évben megjelenő, a dollármilliárdosokat vagyonuk alapján rangsoroló listájára – írja Az én pénzem pénzügyi portál a MarketWatch portálra hivatkozva. Nyilvánvalóan a milliárdosok is a részvénypiacon fektetik be a vagyonuk jelentős részét, de ezt a cikkben idézett szakértő szerint inkább csak azért teszik, hogy annak vásárlóerejét hosszabb távon is megőrizzék. A valóság azonban az, hogy a minden idők legsikeresebb befektetőjének tartott Warren Buffettnek is hatalmas vagyonnal kellett kezdenie ahhoz, hogy legalábbis helyet kapjon a listán.

Ha valakinek sikerülne is megismételnie Buffett kiváló befektetési teljesítményét, és például már 25 éves korában elkezd befektetni, akkor is jelentős nagyságú indulótőkére lenne szüksége ahhoz, hogy elérje az egymilliárd dollárt. Egy ilyen hozam mellett ugyanis ahhoz, hogy valaki 65 éves korára egymilliárd dollár felett rendelkezzen, számításaik szerint nem kevesebb, mint 900 ezer dolláros indulótőkére lenne szüksége.

Természetesen a Forbes listáján szereplő milliárdosok közül számos olyan van, aki annak köszönheti vagyonát és annak gyarapodását, hogy cége megjelent a tőzsdén. De ezek túlnyomó többsége akkor lépett tőzsdére vállalatával, amikor az már jól működő, jövedelmező vállalkozás volt. Ebből ugyanis azt a következtetést lehet levonni, hogy jobban megéri, ha valaki a saját jól működő vállalkozásának felépítésébe fekteti energiáit ahelyett, hogy folyamatosan a nyerő tőzsdei befektetési stratégiát keresné.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.