Úszunk az adósságban
Hihetetlen mértékben adósodott el a világ az elmúlt 6 évben. Egy friss jelentés szerint mintegy 40 százalékkal ugrott meg a globális adósságállomány 2007 óta, mindeközben pedig a sérülékeny euróövezeti tagállamok rég nem látott alacsony hozamok mellett adósodhatnak el.
Több mint 40 százalékkal nőtt a világ adóssága a pénzügyi és hitelválság 2007-es kitörése óta – írja a Bloomberg. Annak az évnek a közepén ugyanis még 70 ezer milliárd dollárra rúgott a globális adósságállomány, ez 2013 közepéig további 30 ezer milliárd dollárral nőtt – idézi a hírügynökség a Nemzetközi Fizetések Bankjának (BIS) friss adatait. Csak hogy érzékeltessük: ez az ugrás majdnem kétszer akkora, mint az Egyesült Államok GDP-je.
Az adósságállomány azok után robbant fel, miután az államok a gazdaságaik megsegítése céljából költekezésbe kezdtek, és közben rekordalacsony szintre süllyedtek a hozamok, így a finanszírozási költségek is alacsonyak voltak. A kormányzati kiadásoknak az elmúlt években látott jelentős növekedése következtében az államok voltak a legnagyobb kötvénykibocsátók – emelte ki Branimir Gruic, és Andreas Schrimpf, a BIS közgazdásza. A hírügynökség emlékeztet arra, hogy csak az Egyesült Államok államadóssága a vizsgált 6 év alatt 4,5 ezer milliárd dollárral 12 ezer milliárd dollárra nőtt.
Holger Schmieding, a Berenberg Bank londoni vezető közgazdásza az adatokat látva megjegyezte, hogy az adósságot csak úgy lehet leküzdeni, ha prudens gazdaságpolitikát folytat a kormány, és növekedésbarát strukturális reformokat hajt végre. Ezek hatása azonban csak hosszú távon érvényesül, nem lehet leküzdeni az adósságot túlságosan gyors ütemben, különben a gazdaság összeomlik, ahogy azt Görögországban is láthattuk – hangsúlyozta.
A Bloomberg cikke szerint a pénzügyi válság után kialakult európai adósságválság hatása mostanra múlt el a piacokon. Az euróövezet gyenge tagállamainak kötvényhozamai ugyanis 2010 óta nem látott alacsony szintre süllyedtek.
Magyarország az államadósság ellen |
A 2010-ben hatalomra került második Orbán-kormány harcot hirdetett az államadósság ellen, ez volt a fő csapás a magánnyugdíjpénztárak államosítása kapcsán is. Az államadósság elleni küzdelem ugyanakkor felemásra sikeredett: bár ideiglenesen csökkent a GDP-hez mért ráta, jelentősebb mértékben az utóbbi években sem tudott elszakadni a 80 százalékot alulról verdeső szinttől. Nominális szinten pedig folyamatosan rekordokat döntöget az államadósság mértéke. |
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.