Február 21-ig 50 milliárd forint összegű új szerződést kötöttek a Magyar Nemzeti Bank növekedési hitelprogramja második szakaszában – mondta Fábián Gergely, az MNB főosztályvezetője a jegybank csütörtöki sajtótájékoztatóján. A tervezett 500 milliárdhoz képest ez lanyhább érdeklődésnek tűnik.
Az MNB csütörtökön publikálta a Hitelezési folyamatok című elemzésének 2014. februári kiadványát. A kiadványról tartott tájékoztatón Vonnák Balázs, az MNB igazgatója elmondta: a jegybank szakértői szerint a növekedési hitelprogramban az idei második negyedévtől várható élénkülés.
Az MNB-ben arra számítanak, hogy a második szakaszban meghirdetett 500 milliárd forint hitel "el fog menni" – tette hozzá.
A Portfolio.hu azt írja, hogy a hétvégén lesz öt hónapja, hogy elindult a Magyar Nemzeti Bank (MNB) növekedési hitelprogramjának második szakasza, azon belül is az 500 milliárd forintos keretösszegű első rész. Bár számos feltétel lazább lett az első szakaszhoz képest, eddig jóval lanyhább a hitelezés a tavaly nyárihoz képest. A lap a lanyhább érdeklődés oka lehet az, hogy "elfogyott" azon vállalkozások egy része, amelyeket a bankoknak legfeljebb 2,5 százalékos kamatmarzs mellett is megéri hitelezniük, így a növekedési hitelprogramon belüli hitelezési hajlandóság alábbhagyhatott. Az is elképzelhető, hogy míg az első szakasz nagy hangsúlyt helyezett a hitelkiváltásokra, ezúttal elsősorban az új hitelezést preferálja a program (erre szolgál a források 90 százaléka), így sokkal kisebb a vállalkozói érdeklődés.
A portál szerint az is lehetsége, hogy az új hitelezésben meghatározó lenne a beruházások finanszírozása, csakhogy ebből a szempontból a téli hónapok általában kevésbé intenzívek, illetve, hogy mivel deklaráltan hosszabb idő áll rendelkezésre, jobban elnyúlik a beruházások tervezése és előkészítése, illetve a hitelfelvételi folyamata.
A portál megjegyzi, hogy az év történtek olyan változások, amelyek növelhetnék a hitelkeresletet. Például a felső összeglimitet 3 milliárd forintról 10 milliárd forintra emelte a jegybank, illetve a pénzügyi vállalkozásokra, benne a lízingszektorra is kiterjesztették a programot. Emellett pedig egyértelművé vált: családi gazdálkodók és őstermelők, vagyis lakossági ügyfelek is igénybe vehetik a programot (az MNB statisztikáiban ezért háztartási hitelként is megjelenhet a program), akár termőföld vásárlására is.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.