Ponta: már most is jöhetne a román euró, de csak 2019-ben akarják
Románia holnap is bevezethetné az eurót, mert teljesítette a konvergencia-kritériumokat, de a gazdaság versenyképessége még nem teszi lehetővé az euróövezeti csatlakozást – ezt mondta pénteken a román miniszterelnök. Victor Ponta újságíróknak azt mondta: az eredetileg tervezett 1,6 százalékos várakozást messze felülmúlva, 3,5 százalékos gazdasági növekedést produkált tavaly a román gazdaság.
Ha a következő években is tartani tudja a három százalék körüli bővülést Románia, 2019-ben valóban beléphet a valutaunióba – tette hozzá.
A román kormányfő elmondta: tavaly a rendszerváltás utáni történelmi mélypontra, 1,55 százalékra, januárban pedig 1,06 százalékra lassult az éves infláció. A román jegybank tavaly folyamatosan csökkentette az alapkamatot, ami most 3,5 százalék.
Az államháztartási hiány tavaly a GDP 2,5 százalékát tette ki, az államadósság nem éri el a GDP 40 százalékát.
A 7,1 százalékos munkanélküliség alacsonyabb az uniós átlagnál, és míg 2009-2012 között félmillió ember veszítette el állását, azóta 80 ezer új munkahely jött létre – mondta a román kormányfő.
Tavaly történelmi csúcsot (50 milliárd euró) ért el a román export, így a külkereskedelmi mérleghiány egy év alatt csaknem megfeleződött (tavaly 5,7 milliárd euró volt).
A következő két évben a román kormány évi 3 százalékos gazdasági növekedést remél, de 2,2 százalékkal számol. Az állami beruházások a GDP 6 százalékát teszik ki, míg a költségvetési hiányt 2,2 százalékosra tervezik. Az átlagnyugdíjjal - 180 euró - megegyező nagyságrendű, jelenleg 190 eurós minimálbért a román kormány még idén 200 euró fölé akarja emelni.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.