Gazdaság hvg.hu 2014. február. 14. 14:15

Skótok, nem fontozhattok!

A brit pénzügyminiszter arra figyelmeztette Skóciát, hogy ha ügy döntenek, hogy elszakadnak az Egyesült Királyságtól, akkor a fontnak is búcsút mondhatnak. A skót első miniszter blöffnek nevezte a kijelentést.

Ha Skócia nem lesz az Egyesült Királyság része, akkor a brit fontot sem használhatja fizetőeszközként – írja a Reuters. George Osborne brit pénzügyminiszter a skótok fővárosában Edinburgh-ban ugyanis csütörtökön arra figyelmeztette Skóciát, hogy ha ügy döntenek, hogy kilépnek az Egyesült Királyságból, akkor a fontot sem használhatják tovább fizetőeszközként. A pénzügyminiszter szerint a font nem egy "CD-kollekció", amit darabokra lehet szedni. Osborne szerint a skótoknak minden egyes ténnyel tisztában kell lenniük mielőtt szeptember 18-án az urnák elé járulnak azon a népszavazáson, mely Skócia függetlenségéről hivatott dönteni. A felmérések szerint a "szeparatisták" egyelőre kisebbségben vannak az uniópártiakkal szemben.

Alex Salmond skót első miniszter – mely tulajdonképpen miniszterelnöki pozíciónak felel meg – azzal gyanúsította meg a Osborne-t, hogy csak blöfföl, és szavai visszaütnek majd a referendum előtt.

Az utóbbi hetekben a brit jegybank, a Bank of England vezetője, Mark Carney arra figyelmeztetett, hogy egy valutaunió a szuverenitás bizonyos mértékű feladásával jár. A jegybankelnök ezzel arra utalt, hogy ha Skócia teljesen függetlenedni szeretne, akkor abba nem igazán fér bele a valutaunió. A westminsteri parlament főbb pártjai eközben úgy fest, egyszerre indítottak kampányt a skótokkal közös valutaunió ellen: a konzervatívok mellett a liberális demokraták és munkáspárti képviselők is aggodalmukat hangoztatták a kérdéssel kapcsolatban.

Salmond szerint ugyanakkor egy formális valutaunió az Egyesült Királyság és Skócia között mindkét fél számára előnyökkel járna. A skót kormányt adó Skót Nemzeti Párt (SNP) már utalt arra, hogy ha London nem lesz hajlandó a valutaunióra, akkor ők nem vennék át az Egyesült Királyság államadósságának egy részét.

Osborne szerint ugyanakkor azzal, hogy a skótok nem vennék ki részüket a brit államadósságból, ha függetlenednek, magas kamatokkal néznének szembe.

Kutatók eközben azt mondják, hogy bár elképzelhető, hogy egyes szavazókat a valutaunióról szóló vita eltántorít a függetlenségi eszmétől, sokak számára ez egyáltalán nem jelent fontos pontot ebben a kérdésben.

zöldhasú
Hirdetés