2014. február. 09. 15:08 MTI Utolsó frissítés: 2014. február. 09. 14:50 Gazdaság

Hypo Bank: hagyják csődbe menni

Az osztrák kormány sokáig küzdött és sok pénzt fektetett a Hypo Alpe Adria Bankba, hogy megmentse az összeomlástól, de úgy tűnik mindez kevés volt, a pénzügyminiszter egy interjúban jelezte: elengedhetik a bank kezét, ha a jövő héten nem születik ezzel ellentétes megállapodás más pénzintézetekkel.

Az osztrák állam 2009 végén az adófizetők 1,5 milliárd eurójával mentette meg a csődtől az elsősorban a délkelet-európai térségben tevékenykedő Hypo Bankot, azóta több mint 3 milliárd eurót költött erre. A bankmentésnek politikai vetülete is van, az ellenzék ugyanis azzal vádolja a kormányt és a bankfelügyeletet, hogy túl későn ismerték fel a Hypo helyzetének súlyosságát, illetve túl későn avatkoztak közbe. Michael Spindelegger osztrák pénzügyminiszterrel az Österreich című lapban vasárnap megjelent interjúban azt mondta, hogy "a kormány a jövő héten megpróbál megoldást találni más pénzintézetekkel a bank életben tartására, de ha ez nem sikerül, akkor semmi sem lehetetlen". A pénzügyminiszter hangsúlyozta, hogy "a legfontosabb az adófizetők számára legjobb megoldást találni".

Hétfőn Karl Aiginger, a WIFO osztrák gazdasági kutatóintézet igazgatója azt mondta, hogy a Hypo kapcsán a kormánynak meg kell fontolnia a csőd lehetőségét. Hannes Androsch, volt pénzügyminiszter - jelenleg az állami pénzpiaci részesedést kezelő részvénytársaság, a Fimbag felügyelőbizottságának az elnöke - pedig a hét közepén úgy fogalmazott, hogy meg kell vizsgálni minden lehetőséget, beleértve a csődöt is.

zöldhasú
Hirdetés
Gazdaság Sztojcsev Iván 2025. január. 08. 11:41

Lázár bejelentette: 20 perc késés után visszajár a vasúti jegyár fele, buszt küldenek nyáron a vonat helyett, ha nincs klíma

Tíz vállalással indította el Lázár János az évet: a miniszter bejelentette, hogy júniustól 20 percnél nagyobb késés után visszajár a jegyár fele, buszos rásegítéssel készülnek a nyári főszezonra, és mellékesen azt is elmondta, hogy decemberben a GYSEV-ben még nagyobb tulajdonrészt szerzett a magyar állam, úgyhogy több dunántúli megye teljes hálózatát átadják.