Bár a sertéshús áfájának csökkentése a boltban kapható termékek többségénél nem látszik, ám van egy megoldás, amellyel mégis. Egyszerűen fél sertést kell árulni, akkor érvényes az alacsonyabb áfakulcs – írja a mindenár.hu blogja.
A CBA múlt hete, a Metro január eleje óta, az Auchan pedig ezen a héten bővítette kínálatát egy nem mindennapos termékkel, mégpedig a félsertéssel – írja a mindenár.hu blogja. A félsertést hazavinni és otthon vele dolgozni is macerásabb, mint ha a húspultokban kapható tarját vagy lapockát választaná a vevő, a lépés azonban nem véletlen, az ár ugyanis mindenképpen a félsertés mellett szól.
A félsertésre ugyanis ma már nem a többi sertéstermékre vonatkozó 27 százalékos áfa, hanem a januártól 5 százalékra csökkentett kulcs vonatkozik.
A bolti félsertésárak a három láncban lényegében azonosak (azzal a különbséggel, hogy a CBA és az Auchan részéről bőrös, míg a Metro-áruházakban szalonna nélküli "lehúzott" félsertést értékesítenek, utóbbival kevesebb az utómunka, több a hasznos hús is). A CBA a múlt héten 649 forintért adta a félsertés kilóját, az Auchan péntektől 648 forintért kínálja. A Metro-áruházakban jelenleg 661 forint a kilónkénti bruttó ár (péntektől 648 forintra csökken a félsertés kilója). Azt, hogy a félsertés árusítása nem a mindennapi menetrend része jelzi, hogy az Auchanokban csak telefonos vagy személyes megrendelésre hoznak félsertést (a Metro katalógusában is azt jelzik, rendelésre kapható a termék).
A parlament tavaly fogadta el az 5 százalékos sertésáfáról szóló módosítást, amelynek lényege, hogy a termelők és a vágóhidak 5 százalék áfát számíthatnak fel az élő és a félsertések után. Ebben az értelemben ez nem eredményezte automatikusan a bolti sertéstermékek árának csökkenését, mert azokra ugyanúgy a nettó árra 27 százalékos áfát kell felszámítani. A kormány az áfacsalások és számla nélküli értékesítésekkel szemben próbálta így felvenni a harcot.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.