2014. január. 30. 18:41 MTI / hvg.hu Utolsó frissítés: 2014. január. 30. 18:39 Gazdaság

Csendesedni látszik a vihar a devizapiacokon

Lecsendesedni látszott csütörtök délután a feltörekvő piacokat sújtó eladási hullám, erősödtek a latin-amerikai devizák, valamint a török líra és az orosz rubel a dollárral szemben miután a jegybankok jelezték, minden szükséges lépést megtesznek, hogy stabilizálják a helyzetet.

Már 312 forint felett is járt az euró
Csütörtök reggel a forint euróval szembeni árfolyama újra átlépte a 312-es szintet, 12 órára a 310,5-ös szint közelébe erősödött vissza a magyar fizetőeszköz. Délután egy intenzív erősödés indult be, ám délután négy órára a korábbi 309-ről a 310-es szintre pattant vissza a kurzus. Devizapiaci kereskedők korábban azt mondták, a 312-es lehet az a szint, ahol szóbeli jegybanki beavatkozás jöhet. Tovább

Az egyik rossz hír a felzárkózó piacok számára, hogy az amerikai jegybankrendszer, a Fed megkezdte a pénzcsap elzárását, december után januárban is 10 milliárd dollárral csökkentette gazdaságélénkítő célú eszközvásárlásait, amelyek volumene ezzel havi 65 milliárd dollárra csökkent.

A szerda esti bejelentés az újabb mérséklésről teljes egészében megfelelt a piaci várakozásoknak.

Kedvezőtlen fejlemény az is, hogy a napokban több olyan makrogazdasági adat látott napvilágot, amely a kínai gazdasági növekedés lassulására utal. Több feltörekvő ország - például Brazília vagy Chile - gazdasága ugyanis nagymértékben támaszkodik a Kínába irányuló nyersanyagkivitelre.

A felzárkózó piacokat sújtó, egy hete kezdődött tőkekivonás csütörtök délután megtorpanni látszott, miután több, térségbeli ország jegybankja interveniált. Törökországban a központi bank a kedd éjszakai agresszív kamatemelés után csütörtökön közölte, ha kell, kész tovább szűkíteni a likviditást. Az orosz jegybank is hasonló szellemben nyilatkozott. A török líra ezután 0,6 százalékot, az orosz rubel 0,4 százalékot erősödött a dollárral szemben.

Romániában a lej 0,4 százalékkal erősödött az euróval szemben a jegybank közvetett piaci beavatkozása után. Az Atlanti-óceán túlsó partján a brazil reál ugyanilyen arányban erősödött, miután a központi bank bejelentette: pénteken 2,3 milliárd dollárt (526 milliárd forint) bocsát árverésre az azonnali piacon. A mexikói peso 0,7 százalékkal, a chilei peso 0,5 százalékkal erősödött a csütörtöki kereskedés elején.

A feltörekvő piaci tőzsdék többsége is korrigált, az irányadó MSCI-index 4 és fél hónapos mélypontról kapaszkodott vissza.

Jeromin Zettelmeyer, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) igazgatója óvatos nemmel válaszolt csütörtökön a Wall Street Journalban megjelent interjúban arra a kérdésre, az 1997-eshez hasonló válságot okozhat-e a feltörekvő piacokat sújtó pénzkivonás. Mint mondta, a kelet-európai országok többségénél nem olyan rossz a gazdasági környezet, hogy távozásra késztesse a befektetőket. Ukrajnát és Fehéroroszországot leszámítva nem túlságosan magas a régió országainak külső kitettsége - mondta.

Az EBRD tisztségviselője szerint érthető, hogy az orosz jegybank - szemben a török és a dél-afrikai központi bankkal - nem emelte meg az alapkamatot, hogy megvédje a rubelt. Az intézmény ugyanis hosszú távon igyekszik áttérni a tisztán az árstabilitást célzó monetáris politikára, ami azt jelenti, hogy rugalmasabban kezeli az esetleges árfolyam-ingadozásokat.

zöldhasú
Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 10. 13:00

Fidesz–Mi Hazánk-meccs lett a tolnai időköziből – riport a körzetből, ahol a Tisza nem indított jelöltet

A Mi Hazánk futhat be második helyre a Fidesz jelöltje mögött az időközi választáson Tolna megyében, amelyet Potápi Árpád halála miatt tartanak a hétvégén. A baráti polgármesterektől állítólag 60 százalékos Fidesz-győzelmet várnak el, a dombóvári Tisza-szimpatizánsok pedig rájöttek, hogyan lehet annak ellenére izgalmas a vasárnapi választás, hogy a Tisza nem indított jelöltet. Riport Tolnából.