Gazdaság hvg.hu 2014. január. 27. 11:43

Varga fricskát ad a kétkedőknek

Varga Mihály nemzetgazdasági minisztere a Financial Times feltörekvő piacokkal foglalkozó blogján vendégcikkben magyarázza el, hogy a 2013-as év trendfordító év volt Magyarországon, a a kormány gazdaságpolitikájának sikerei már látszanak, hazánk pedig visszanyerte pénzügyi szuverenitását is. A miniszter szerint a magyar kormány gazdaságpolitikájának eredményességét nemzetközi szervezetek és bel-, illetve külföldi elemzők is elismerik.

"A tények makacs dolgok", mondta állítólag John Adams, az Egyesült Államok második elnöke, ez a mondat pedig gyakorlatilag közmondássá vált Magyarországon, így én is csak a puszta tényekre támaszkodom majd írásomban – kezdi Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter, aki a Financial Times feltörekvő piacokkal foglalkozó blogjára írt vendégposztot.

Súlyos volt a válság, de jött a kilábalás

Varga szerint a magyar gazdaságot különösen súlyosan érintette a 2008-2009-es globális gazdasági válság, különösen a hitelre épített gazdaságpolitika miatt – melyet az utóbbi évtizedben előszeretettel alkalmaztak – és a gyenge növekedési potenciál, illetve az alacsony foglalkoztatottság miatt. A nemzetgazdasági miniszter szerint ugyanakkor Magyarország megmutatta, hogy képes kilábalni a válságból és megállni a saját lábán.

A miniszter ezek után kifejtette, hogy a 2010-ben hatalomra lépett kormánynak milyen kihívásokkal kellett szembenéznie: meg kellett teremtenie például a pénzügyi és fiskális stabilitást, fenntartható növekedési pályára kellett állítania a gazdaságot, és meg kellett küzdenie az elhúzódó válság keltette nem kedvező gazdasági környezettel is. A kormány Varga szerint hagyományos és innovatív gazdaságpolitikai eszközökkel igyekezett elkerülni a további recessziót és a társadalmi feszültségek eszkalálódását.

Trendfordító év volt 2013

Az elején a miniszter szerint sokan még szkeptikusak voltak. A tavalyi, 2013-as év ugyanakkor Varga véleménye szerint éles választ küldött a kétkedőknek és kritikusoknak: 2013 trendfordító év volt Magyarország számára majdnem minden tekintetben. A költségvetési hiány ismét stabilan 3 százalék alatt maradt, csökkentették az államadósságot, és pozitív trendek jelentek meg a reálgazdaságban, különösen a második félévben. A tavalyi harmadik negyedévben például az elemzői várakozásokat felülmúlva 1,8 százalékkal nőtt a gazdaság, a kiskereskedelem, ipari termelés és építőipar növekedését számba véve ez a negyedik negyedévre 2,5 százalékra is nőhetett. Varga szerint világossá vált, hogy ez a kilábalás egy egészségesebb gazdasági szerkezetre épül, mint a korábbiak – ami megteremti az alapjait a folyamat fenntarthatóságának is.

Varga Mihály a 2013-as évet értékelte a Financial Timesban
Stiller Ákos

A miniszter cikkében azt írja, hogy ez a növekedés részben a feldolgozóipar növekedésének köszönhető, eszerint a beruházások 10 százalékkal nőttek a harmadik negyedévben éves alapon. Varga szerint ami fontosabb, gyakorlatilag a nemzetgazdaság mindegyik ága hozzájárult a kilábalás ilyen megugró mértékéhez.

Ennek eredményeképpen Varga szerint 21 éves csúcsra ugrott a foglalkoztatottság, 2013 végén 4 millió feletti volt a foglalkoztatottak száma, ez 255 ezerrel több, mint amikor a mostani kormány hatalomra került. A foglalkoztatottsági szint 3,7 százalékkal ugrott, a munkanélküliség pedig 10 százalék alá csökkent, jelentősen alacsonyabb szintre, mint az eurózónás munkanélküliség (12 százalék).

Emelkedő reálbérek, csökkenő infláció

Varga szerint emellett 2010 óta 7 százalékkal nőttek a reálbérek, köszönhetően az alacsony inflációnak és a családoknak adott kedvezményeknek. Varga szerint mindezekre megalapozva állítják azt, hogy idén 2 százalékos növekedés lehet. A miniszter hozzátette, hogy 2013 eredményei közé sorolható az is, hogy az EU megszüntette a hazánkkal szembeni túlzottdeficit-eljárást. Varga hozzátette, hogy szerinte ez egy tiszta és nyilvános elismerése volt a magyar kormány gazdaságpolitikai sikerének. A miniszter kiemelte, hogy Magyarország tavaly augusztusban – idő előtt – visszafizette IMF-hitelének utolsó részletét.

A miniszter szerint így Magyarország többé már nem az utolsók között áll, hanem inkább az elsők között található a prudens fiskális politika területén, először, mióta az EU-hoz csatlakoztunk. Mindezek mellett a modern korban tapasztalt legalacsonyabb infláció Magyarországon, és az alacsony infláció kedvező hatásait már érezni lehet.

Mindezek azt bizonyítják Varga szerint, hogy Magyarország képes egy új, független és sikeres gazdaságpolitika végrehajtására. Ennek elismeréseként nemzetközi intézmények és magyar, illetve külföldi piaci elemzők felfelé módosították a magyar gazdasági növekedésére vonatkozó előrejelzéseiket.

A miniszter szerint mind az üzleti szereplőknek, mind a közvéleménynek egy stabil és kiszámítható gazdasági rendszerre van szüksége. Kereskedelmi vállalkozások Varga szerint csakis ilyen környezetben tudnak hosszú távra tervezni és fejlődni, és megalapozott döntéseket hozni a beruházásokról és új munkahelyekről.

2014 nem a meglepetések éve lesz

Mindezek figyelembevételével a 2014-ra vonatkozó költségvetési és adószabályok nem tartalmaznak váratlan elemeket – hangsúlyozta Varga. Az idei költségvetés kialakítása során 2,9 százalékos deficittel, 1,4 százalékos inflációval és 2 százalékos növekedéssel kalkuláltak. A vállalkozások számára ez azt jelenti, hogy az adórendszer filozófiáját meghatározó elemekben és gyakorlati alkalmazásában sincs változás – emelte ki  a miniszter.

Varga szerint mindezek figyelembe vételével úgy érzik, hogy a kormány gazdaságpolitikája – a nagyobb kiszámíthatósággal – hozzájárul a gazdasági növekedés folyamatosan javuló feltételeihez.

A miniszter szerint gazdaságpolitikájuk egyik fő célja az, hogy lehetőséget teremtsenek a vállalkozásoknak a siker elérésére az óvatos tervezéssel, és hogy fel tudjanak készülni azokra a kockázatokra, melyeket a mai gyorsan változó üzleti környezet hordoz magában.

Varga azt is hozzátette, hogy ugyanakkor köztudott, hogy Magyarország gazdasága szorosan kötődik a külföldi piacokhoz, és ki kell használni mindazon lehetőségeket ezen a téren, melyek már most is elérhetőek. A miniszter emellett megemlíteni a keleti nyitás, nyugati tartás külkereskedelmi stratégiát is, mellyel eddig nem "feltárt" lehetőségek irányába is nyit Magyarország, és biztosítsák azt, hogy kevésbé függjön az állam bizonyos országcsoportoktól. A miniszter szerint a kormány célja, hogy az EU-val eddig elért és várhatóan bővülő eredményeket megőrizzék, de azon országokkal is bővítsék a kereskedelmet, amelyek magas növekedési potenciállal bírnak.

Varga szerint mindent összegezve 2013 az az év volt, amikor a magyar gazdaság megmutatta első, nem elhanyagolható sikereit: alacsony deficit, rekordalacsony infláció, rekordalacsony alapkamat, és egy fenntartható gazdasági növekedés kezdete. A miniszter hozzátette, hogy Magyarország visszanyerte pénzügyi szuverenitását, és megmutatta azt, hogy az ország polgárai képesek gazdasági növekedést elérni és fenntartani hazájukban.

zöldhasú
Hirdetés