A Magyar Nemzeti Bank (MNB) a következő öt évben 100 millió eurót, azaz hozzávetőleg 30 milliárd forintot szán arra, hogy felkutassa és visszavásárolja a külföldi tulajdonba került magyar műkincseket. Egy tanácsadó testületet is létrehoznak, amely a műkincsek kiszemelésében segít – a testületben a jegybank munkatársai is helyet kapnak, de bárki javasolhat alkotásokat.
A jegybank Értéktár program elnevezéssel műkincs-visszavásárlási programot indít, amelynek célja az elmúlt történelmi periódusokban különböző okok miatt külföldi tulajdonba került, legfontosabb műkincsek minél nagyobb hányadának visszaszerzése Magyarország számára és a hagyatéki értékek itthon tartása – közölte az MNB.
Az MNB közleménye úgy fogalmaz, hogy a társadalmi felelősségvállalásával összhangban elkötelezett a nemzeti értékmegőrzés és értékteremtés iránt, így jogszabályi és pénzügyi lehetőségein belül társadalmi-közösségi befektetéssel támogatja azon ügyeket, amelyek az MNB vállalt céljaihoz kapcsolódnak.
"A jegybank fontosnak tekinti, hogy lehetőségeihez mérten össztársadalmi jelentőségű ügyeket is támogasson, így társadalmi felelősségvállalási stratégiáján belül feladatának tartja a nemzeti kultúra támogatását is" – írták.
Az Értéktár programban – más központi bankok műkincsvásárlási gyakorlatához hasonlóan – fel akarják kutatni és egy gyűjtemény formájában megőrizni a kiemelkedő műkincseket. Az MNB szerint "ezzel kulturális értelemben gazdagítja az országot, olyan gyűjteményt kíván ugyanis létrehozni, mely hosszú távon is értékálló befektetés, egyben kézzel fogható gyarapodást jelent hazánk számára".
A program megvalósítására az MNB igazgatósága 2018. december 31-ig 100 millió eurós, mintegy 30 milliárd forintos keretösszeget határozott meg. A program koordinálására és a visszavásárolandó műkincsek meghatározására a jegybank műtárgypiaci szakértőkből és az MNB vezető munkatársaiból álló tanácsadó testületet hoz létre.
"E testület működése szavatolhatja a minél nagyobb átláthatóságot, a program kitűzött céljainak biztonságos elérését. Ezen kívül az MNB lehetőséget kíván nyújtani minden, a történelem és a kultúra iránt érdeklődő állampolgár számára, hogy javaslatot fogalmazzon meg a hazánk szempontjából fontos műkincsek visszavásárlására vonatkozóan" – tették hozzá.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.