Gazdaság hvg.hu 2014. január. 15. 14:45

Egy lista, amin Saint Vincent és a Grenadine-szigetek mellé kerültünk

A Heritage Foundation amerikai konzervatív agytröszt minden évben elkészíti a világ országainak rangsorát a gazdasági szabadságfokot tekintve. Magyarország a 2013-ban publikálthoz képest az idei listán visszaesett, 67 pontot szereztünk a 100-ból, és ezzel az 51. helyen vagyunk a szabad gazdaságok 178 országot felölelő listáján. Az 52. helyen a karib-tengeri Saint Vincent és a Grenadine-szigetek található.

A Heritage Foundation amerikai konzervatív agytröszt minden évben elkészíti a világ országainak rangsorát a gazdasági szabadságfokot tekintve. Magyarország a 2013-ban publikálthoz képest az idei listán visszaesett, 67 pontot szereztünk 100-ból, és ezzel az 51. helyen vagyunk a szabad gazdaságok 178 országot felölelő listáján.

Tavaly 67,3 pontot értünk el, ezzel a 48. helyet csíptük el, azelőtt egy évvel azelőtt pedig a 49. helyen tanyáztunk. Utoljára a 2011-es rangsorban – mely a 2010-es évet jellemzi – álltunk az 51. helyen. Magyarország a 43 európai ország rangsorában a 24. helyet foglalja el, csakúgy, mint tavaly.

A globális lista első tíz helyének helyezettjei: Hongkong, Szingapúr, Ausztrália, Svájc, Új-Zéland, Kanada, Chile, Mauritius, Írország, Dánia. A régióból ezen a listán előttünk van Ausztria (24.), Csehország (26.) – ez a két ország gazdaságilag még teljesen szabadnak tekintett kategóriában található –, Lettország (42.), Lengyelország (50.). Szlovákia az 57., Bulgária a 61., Románia pedig a 62. helyen található. Utóbbi államok a mérsékelten szabad kategóriában vannak, hazánkkal együtt.

A Magyarországról szóló jellemzéskor az indexet összeállítók megjegyezték, hogy a tulajdonjogok, monetáris függetlenség és a kormányzati költés területén volt érzékelhető romlás tavaly. Az egyes pontokat jellemezve a törvény uralma pontnál a Heritage Foundation kiemelte, hogy olyan irányú jogszabályi változások történtek, melyek alapján a külföldiek és nem mezőgazdász magyarok nem vásárolhatnak földet. Az igazságszolgáltatást pedig egy olyan, komoly hatalommal rendelkező ügynökség alá rendelték be, amelynek vezetőit a kormány választja meg.

Read more about Hungary Economy. See more from the 2014 Index.

A kormányzati szektornál a rangsor összeállítói ismertetik a magyar adórendszer jellemzőit, illetve, hogy a kormányzati költés a GDP 49,4 százaléka. Szó van még az uniós túlzottdeficit-eljárás megszüntetéséről, a Heritage Foundation szerint mindez annak ellenére történt, hogy csak limitált előrelépést sikerült elérni a kormányzati költések visszafogásánál. Az agytröszt szakértői megjegyzik, hogy az államadósság a GDP 80 százaléka körül áll.

A szabályozói hatékonyságra kitérve a jelentés megjegyzi, hogy céget alapítani 5 napba telik és négy procedúrát kell végigvinni, miközben a cégalapításhoz az éves átlagbérnek már a 10 százaléka elegendő. A munkapiacra kitérve a szakértők megjegyzik, hogy még mindig nem rugalmas. Az állam ugyanakkor visszatért a gázpiacra szereplőként, ahonnak korábban teljesen kivonult.

Az elemzés szerzői azt is megjegyzik, hogy a növekvő pénzügyi szektorban szabad a verseny, és a kormány nagyjából visszahúzódott ebből a szektorból. A jelentés hozzáteszi, hogy a pénzpiacok relatíve fejlettek, és a külföldi befektetők szabadon vállalhatnak szerepet a piacon.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.