A Nitrogénművek is érdekelt a horvát Petrokemija privatizációjában
Magyar, cseh és osztrák vegyipari cégek versenyeznek a horvát Petrokemija vegyipari vállalatért, és nem kötelező érvényű ajánlatot tettek a horvát kormány felé.
Négy potenciális vásárló jelentkezett a privatizációra, de a lengyel Azoty cég ajánlatát elutasították, így a versenyben a magyar Bige Holding leányvállalata, a Nitrogénművek, a cseh Agrofert, és az osztrák Borealis maradt - írta szerdán a Vecernji list.
Ivan Vrdoljak gazdasági miniszter közlése szerint február végéig várják a kötelező érvényű ajánlattételt, a majdani befektetőtől pedig elvárják, hogy biztosítsa a folyamatos termelést, és ne bocsásson el alkalmazottakat.
A privatizációt régóta a szakszervezetek ellenállása akadályozta, az ősszel azonban a kutinai vegyipari vállalatban működő szakszervezetek elfogadták a cég privatizációját.
A lap nem hivatalos információi szerint a részvényekért a legnagyobb összeget a magyar pályázó ajánlotta. A horvát kormányhoz közel álló források szerint a kormány azt az ajánlatot fogja elfogadni, amely többet fordítana befektetésekre. Az újság információi szerint a csehek 200 millió euró körüli összeget fektetnének be, ami a duplája az osztrák ajánlatnak. Az állam 25 százalék plusz egy részvényt tartana meg.
A Petrokemijat tavaly tőkésítették fel 186 millió kunával, így az alaptőkéje most 754 millió kunát tesz ki. A múlt év első tíz hónapjában 189,4 millió kunás veszteséggel zárt, míg a múlt év első kilenc hónapjában a bevételek 1,86 milliárd kunával csökkentek. Szakértők szerint a veszteségek a regionális, illetve világpiaci kereslet visszaesésével, illetve a műtrágya árának a csökkenésével magyarázhatók. A vállalatnak mintegy 2300 alkalmazottja van.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.